Pazartesi , Nisan 19 2021
universite-polis

Üniversite Okurken Polis Olunur mu?

Üniversite sınavlarına giren adaylardan üniversiteyi kazananlardan bazıları polis olmaya karar verebiliyor işte bu nedenle bizlerde bu yazımızda bu konuya değineceğiz. Üniversiteyi kazanan adaylar gerek önlisans gerekse lisans mezunları okullardan mezun olana kadar lise mezunu olarak görünmektedir. Peki bu şekilde üniversite öğrencileri nasıl polis olabilir?

Önlisans Üniversite Okuyanlar Nasıl Polis Olabilir?
Önlisans olarak bahsettiğimiz bilindiği gibi arkadaşlar 2 yıllık olan üniversitelerdir. Önlisans okuyan adaylar için polis olmak şu şekilde olabilir; polis adayımız lise mezunu olduğu için tekrar polis alımı yapan sınava girerek şuanda bu sınav “Temel Yeterlilik Testi” buna girerek gerekli puanı alıp sonrasında Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) sınavına başvurarak polis olabilmektedir. Eğer ki bu şekilde olmak istemiyorsa önlisansı bitirmesi gerekmektedir adayın ve bu şekilde Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavlarına katılarak polis olabilir. Bu ikisi dışında ayrıca en az lise mezunu olarak Polis Özel Harekat (PÖH) alımı olursa oradan polis olabilir.

Lisans Üniversite Okuyanlar Nasıl Polis Olabilir?
Lisans üniversiteler 4 yıllık eğitim veren okullardır. Bu okullara giren adaylar ya önlisanstan geçiş yapmışlardır veya lise sonrası üniversiteyi kazanmışlardır. Peki lisans okuyan adaylar nasıl polis olabilirler? Lisans okuyan adaylarda eğer ki önlisans sonrasında lisans tamamlama yapmadılar ise lise mezunu olarak “Temel Yeterlilik Testi” sınavlarına girerek Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) sınavlarına girebilirler. Eğer ki önlisanstan sonra lisans tamamlama yapmışlar ise Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavlarına katılarak polis olabilirler. Tabi burada önlisans mezunu olarak polis olacaklardır. Bunun yanı sıra Polis Özel Harekat (PÖH) alımı olursa en az lise mezunu olarak yine ona başvuru da bulunabilirler.

Kısaca burada tekrar belirtecek olursak arkadaşlar üniversite okuyan adaylar okuldan mezun olmadan okudukları bölümle ilgili yani lisans ise lisanstan mezun olmadan lisans düzeyinde polislik sınavlarına giremezler mezun durumda olmaları şarttır. Umarız açıklayıcı olmuştur.

 

Hakkında Yetkili

İlginizi Çekebilir!

27. Dönem POMEM Polis Alımı Ne Zaman, Tarih Açıklandı Mı?

27. Dönem POMEM Polis Alımı Ne Zaman, Tarih Açıklandı Mı? POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir