Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POMEM ALIMI / Yara İzleri Polisliğe Engel mi?
yara-izi-polis

Yara İzleri Polisliğe Engel mi?

Hangi yara izleri polisliğe engeldir ?

Vücutta bulunan herhangi bir yara izi veya sivilce izinin polislik için engel olup olmadığı bizlere en sık sorulan sorulardan biri olduğu için bu konuya değinme gereği duyduk arkadaşlar. Polis alımlarında ön sağlık kontrollerinde bu izlere oldukça dikkat edilmektedir. Peki bu izlerin hangileri polis olmaya engel onuda aşağıda detaylı olarak inceleyelim arkadaşlar.

Yara izleri neden oluşur ?

Vücutta kazalar, yanık, ameliyat sonrası  veya istemli olarak kendisine zarar verme amacı ile yara izi oluşmuş olabilir. Yara izi vücudun normal bir iyileşme sürecini tarif eder. Yara iyileşmesi olmasa vücutta en ufak bir sıyrık bile tamir olamaz ve çok önemli sağlık problemleri oluşur. Ancak yara izi kendi içinde kötü iyileşme dokusu olarak adlandırılan bir grup normal dışı iyileşme sürecini de barındırır. Örneğin hipertrofik skar veya keloid bunlardan biridir. Normalde yara izleri eğer cerrahi bir süreç sonrası oluşmuşsa bir çizgi şeklinde olabilir veya yanığa bağlı ise düzensiz sınırları belirgin olan bir iz veya renk değişikliği şeklinde olabilir ve bazen ise bu izlerden bağımsız vücudun aşırı reaksiyon olarak ürettiği kötü skar, nedbe dokusu oluşur ve buna kötü iz denir. Ülkemizde kırsal veya şehir ortamında sıcak suya bağlı yanık veya ev kazaları sonrası meydana gelen yanık yaraları sıktır. Bu durumda yanık ve yanık sonrası görülen bu durumlar yaygın bir sağlık sorunudur. Haliyle polis alımı için başvuru yapmayı düşünen Anadolu gençleri bu tip yanık sonrası oluşan veya kaza, cerrahi girişim sonrası oluşan izlerin polisliğe engel olup olmadığı gibi konuları yaygın olarak araştırmaktadır. Sıklıkla bu tip kötü izler için steroid tedavisi başta olmak üzere farklı yöntemler ile düzeltme gerekir. Bu tip izlerin yani keloid veya hipertrofik skarların vücutta farklı sebeplere bağlı olarak oluşması ve varlığı emniyet sağlık yönetmeliğine göre olumsuzluk yaratabilir.

Yara İzleri Polisliğe Engel mi?

Hangi izler polisliğe engel teşkil eder eşgal ne demek ve eşgal veren iz ne dedir şimdi inceleyelim.

Eşgal ne demek?

Polis alımlarının hepsinde özellikle ilk başvurudan sonra yapılan sağlık taramasında yani ön sağlık taramasında vücutta bulunan izlere oldukça dikkat edilmektedir. Ön sağlık kontrolünü yapan doktor eşgal dediğimiz alan olan yüz, eller ve kollara dikkatli şekilde bakar. Bu bölgelerde yer alan izler kişilerin toplum içinde diğer bireylerden ayırt edilmesine yarayacağı için eşgal belirten izler olarak ve çehrede sabit eser özelliği olan izler olarak belirtilir. Doktor polis adaylarına genel olarak 5 metreden bakarak eşgal belirten, çehrede sabit eser herhangi bir izin olup olmadığına bakmaktadır. Genel olarak eşgal belirten izler varsa vücudunuzun görünür yerinde olması halinde ön sağlık kurulu hakkınızda olumsuz rapor tutacaktır. Görünür yerlerde olan izlerden eşgal belirtmeyen izler ise adaylar için sorun olmayacaktır.

Sağlık Yönetmeliği Ek 3 Cildiye Bölümü bu konuda şöyle tanımlama yapmıştır.

”Beş metreden bakıldığında eşgal belirleyen izler öğrenciliğe engel kabul edilir. Aynı şekilde yazlık üniforma altında görünmeyen eşgal belirtici olmayan, fonksiyon kaybı oluşturmayan skar yani izler, yanık sekelleri, nevüsler veya cilde ait nevüsler, kronik bir hastalığa bağlı olmaksızın, keloid veya benzeri izler sağlam kabul edilir. ”

Ameliyattan kalan izler içinse arkadaşlar ne ameliyatı olduğunuz oldukça önemlidir eğer polisliğe engel bir hastalıktan dolayı ameliyat olduysanız ve bu ameliyat sonrası hastalık kronik ve hala sizde hastalık etkisini gösteriyorsa ne yazık ki gene hakkınızdaki rapor olumsuz olacaktır. Normal küçük ameliyat izleri eşgal alanı dışındaysa sorun olmayacaktır.

Jilet izi nasıl geçer, jilet izi tedavisi nasıl olur ?

Faça izleri polisliğe engel midir ?

Faça izleri genellikle az gelişmiş toplumlar ve orta doğu toplumunda özellikle genç yaşlarda arkadaş etkisi veya oryantal, arabesk müzik fanatikleri arasında yaygın olarak görülen kendine zarar verme façalı kol veya vücudunda jilet izi ile kalıcı iz bırakma gibi eylemler sık görülür. Bu genç arkadaşlarımızın bazılarının kendilerinde bulunan faça, jilet, kırık cam gibi kesici ve delici şeylerle zarar verdikten sonra yıllar içinde bu façalı kol, façalı bacaklardaki kalıcı izler ağır bir pişmanlık ile birlikte bu gençlerin kariyer planlarını olumsuz etkilemektedir. Façalı kollarında, gövdelerinde yer alan bu kötü psikolojik bozukluk nedeni yara izlerini kabullenmemeleri ve bu izlerin getirdiği ağır pişmanlık ile kalıcı ruhi bunalım ve ailesel sorunlar oluşmaktadır. Bu façalı kol  izleri oluş şekli ve yapan kişinin içinde bulunduğu ruh halinin polislik mesleği ile uyuşmaması nedeni ile kesinlikle façalı kol izleri olanların polis olmasına engeldir arkadaşlar. Kollarında ve gövdelerinde jilet izi olan adayların polis olmaları imkansız değilse bile oldukça zordur. Yani arkadaşlar faça izleri için görünür veya görünmez yerde olması çok önemli değildir. Faça izleri sıklıkla psikolojik bozukluk ve öfke kontrolü bozukluğu, ilaç bağımlılığı gibi durumlarla birlikte görülebildiği için bu tip izlere sahip olanlar kesinlikle psikolojik altyapıları da göz önüne alınarak polis alımı şartlarına uygunsuz kabul edilerek, polis yapılmazlar ve muhakkak sağlık şartları değerlendirmesi sonrasında red alırlar.

Ancak jilet izi nasıl geçer ve jilet izi tedavisi nasıl olur derseniz façalı kol izleri için genellikle plastik cerrahi uzmanları bu konuda polis alımı öncesi adaylarının ilk başvuru yaptıkları doktor grubu olmaktadır. Plastik cerrahi hekimleri polis alımı esnasında mutlaka sorun olacağı aşikar olan bu izlerin dönüştürülerek farklı bir iz şekline çevrilmesini sıklıkla önerecektir. Bu amaçla Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi  uzmanı kimyasal peeling, skar revizyonu, dermabrazyon yani mekanik zımparalama veya lazer tedavisi gibi farklı yöntemlerle faça izlerini tedavi etmeyi önerirler. Bu tedavi yöntemlerinden hangisi olursa olsun mutlak sonuç olmasa bile kısmi faydalar veya faça izinin dönüştürülmesi ile kazaya, ameliyata bağlı bir iz veya basit yanık izi benzeri bir yara izi oluşturularak izin doğası dönüştürülür. Bu şekilde kesin red alacak bir iz muhtemelen red veya kabul alabilir bir ara forma dönüştürülebilir. Bu durumda elde edilebilecek en iyi sonuç bu durumdur. Yara izlerinin yanı sıra polis adaylarının en çok sordukları dövme konusuna ise Dövme Polisliğe Engel mi? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

585 Soru

 1. Bilek kısmında kesik var dolap tan düşen tabanlarına dolayı ona ait raporunda var sorun olurmu çünkü 1 yıldır pöh için çalışıyorum bunun için bilgiriş verirsenin çok memnun olurum

 2. Sırttaki yırtılmalara engel mi ??

 3. Benim kol dirsekte 4 cm platin izi sikinti yaparmi polislik için

 4. Ayak diz kapaklarımda düşmeden dolayı oluşmuş yara izleri var polis olmam için sorun olurmu

 5. Selamun Aleyküm kolay gelsin hocam . Ensemden lipom yani zararsız yağ bezesi ameliyatı oldum 5 dikiş 5 cm boyunda bir ameliyat izim var. Yağ bezesi ameliyatları hiç bir sorun teşkil etmiyor ama ensede ameliyat izi olduğundan sıkıntı çıkarırlarmı hocam

  • Çıkarmayacağı genel yaklaşım gibi görünse de, ensede yer alan izler özellikle görünürlük açısından en önemli risk meseledir, görev başında kişisel güvenlik açısından bu tip izler dışardan rahatça görülebildiği durumlarda sağlık muayenesi veya mülakat evresinde sorun yaşatabilir.

 6. Kaşımın bir tanesinde küçüklükten kalma 3 cm genişliğinde açıklık var askeri lise mülakatlarında sorun teşkil etmemişti lakin polislikte elenme sebebi olurmu?

  • Olmaması için plastik cerrahi doktoruna başvurarak kaş ektirme veya kaş arasındaki boşluğu cerrahi olarak kapatma yönünde tıbbi destek talep edebilirsiniz.

 7. Koluma platin takılıp çıkarıldığı için dikiş izi var engel olurmu

  • Şu ana kadar ortopedik girişimlere bağlı izler mülakat veya sağlık koşulları açısından risk oluşturmamıştır.

   • Anladım ama 8 dikiş izi var zaten bi engeli yok kolumun eskisi gibi inş dediğiniz gibi olur oxaman estetik yaptırmayacağın izin kaybolması için

    • Estetik konusu zaten muamma izi kaybetmek tamamen mümkün değil bunu size estetik cerrahi uzmanları da söylemişlerdir haliyle cerrahi işlemle iz kaybolmayacağı için müşahitler sınav elemesinde bu konuyu gündeme almayacakları beklentisi üzerinden sonuç çıkarıyoruz. Yoksa estetik ile izi bütün bütün kaybetme imkanı olduğunu düşünsek bu yöntemi zaten önerirdik.

    • Divertikul amelyatı olmuştum küçükken 7 dikiş atılmıştı bu sorun yaratır mi

 8. Anladım gerek yok bencede tekrar cerrahi işleme tşk ederim

 9. Dudugimda 2-3 cm dikis izi var bi engel teskil eder mi ?

 10. Diz kapağının hemen altında düşmeden kaynaklı yara izi var çocukluktan kalma ancak belirgin bir iz bu sorun olur mu ?

 11. SOL KOL DİRSEĞİMDE 3 YAŞINDAYKEN DÜŞÜĞÜM İÇİN 7-8 CMLİK AMELİYAT İZİ VAR BU SIKINTI OLURMU ?

 12. Kolay gelsin ben küçükken bir kavga sonucu koluma jilet yedim ve bu iz kalıcı ama çok büyük değil sizce mahsuru var mı isterseniz fotoğrafını atabilirim

 13. 2 gün önce camın üzerine düştüm sağ bileğimde kolun iç tarafında derin yara oluştu ameliyat oldum dikiş atıldı bilekte olduğundan elenmekten askeri sınavlara girecem elenmekten korkuyorum bilekten elenme olurmu iç bilek

 14. 2 gün önce camın üzerine düştüm sağ bileğimde kolun iç tarafında derin yara oluştu ameliyat oldum dikiş atıldı bilekte olduğundan elenmekten askeri sınavlara girecem elenmekten korkuyorum bilekten elenme olurmu iç bilek

 15. Boyun bölgesinden ameliyat geçirdim. Yağ bezesi vardı onu aldırdım. Hiç bir sıkıntı yaratmıyor. Bir sakıncası var mı ¿ 10 cm’lik bir iz

 16. Yüzümde 5 6 tane ben var ama hepsi küçük sıkıntı çikar mı

 17. Benim sol kolumda 1 cm boyunda 0.5 cm genisliginde küçüklükten kalma cam(mesrubat) kesigi var polislige engel olur mu?

 18. Benim sol kolumun dirsek altında 1cm boyunda 0.5cm genisliginde bir cam(mesrubat) kesigi var polislige engel olur mu?

 19. Çok küçük yaşta kafamızı dolaba vurduğumuzda haliyle kafada bir iz kalıyor abartılcak birşey değil ama iz engel olur mu polisliğe?

 20. Oğlum burnundaki beni aldırdı üç sikiş atmışlar iz kalırsa polislik için engelmi

  • Küçük bir iz olacağı için sorun teşkil etmez düşüncesindeyim ancak genede izi azaltmak için iz azaltıcı kremler ile desteklemek de fayda varç

 21. Ben küçükken arabadan düştüm anlimda büyük bir yara izi var fakat saçım kapatıyor sorun olur mu?

  • Saçın kapatması izin varlığını ortadan kaldırmaz çehrede sabit eser olarak kabul edilecek alnın ortasında yerleşik bir iz muayene açısından sorun teşkil eder

 22. Yüzümde tırnak izi var iki tane engel midir

  • Tırnak izi deyince izin boyutu ve görünürlüğü önemli tırnak izi bir hafif çizik gibi ise sorun olmayabilir ancak derin bir iz ise sıkıntı çıkabilir

 23. Benim boynumla cenem arasinda dikis izi var yakindan bakinca belli oluyor cene ameliyati olmustum sknti olur mu

 24. Boynum ve cenem arasinda ameliyat izi var yakindan bakinca fark ediliyor sknti yaratir mi

 25. Merhaba, anlımın tam ortasında bebeklikten kalma dikiş izi var, polisliğe sorun olurmu?

 26. Ben motor kazası yaptım. Ayagımda ve dizimde dikiş izleri var. Biraz büyükler polislige engelmidir

 27. yigitcan yusufoglu

  kaza geçirdim ve sol gözümün üzerinde 2 cm lik bir dikiş izi var bir sıkıntı çıkabilir mi merak ediyorum başka bir sağlık sorunumda yok

  • İzler çehrede sabit eser oluşturması nedeni ile mümeyyiz tefrik unsuru olduğu için gizli görev veya polis memurunun görevi sırasında ayırt edilecek bir bedensel unsur nedeni ile güvenliğinin tehlikeye girme ihtimalini asgariye indirmek için önemle üzerinde durulan bir konudur haliyle ilgili muayene komisyonu bu durumu ihlal etmeyeceğini düşünürse iziniz sorun çıkarmayacaktır. Bunu neden belirttim her kişinin izi bireysel kendine özgü olduğu ve ten rengi izin yönü ve büyüklüğüne göre farklı bir kritere göre değişkenlik gösterir ve komisyon muayene esnasında bu farklı değişkenleri göz önüne alarak değerlendirdiği için benzer izler farklı sonuçlar ile değerlendirilebilir.

 28. Merhaba motor kazası yaptım çenemde açıklık oldu diktiler şekil bozukluğu ve iz yok yani varda çok az 1 metreden bile anlaşılmıyor sadece sakal çıkmıyor o bölgeden çukurluk vb. Gibi şeyler yok sakal ektirsem ve muaneye hafif sakallı gitsem hiç belli olmaz acaba hafif sakal biraksam sıkıntı cikarmi muanede yani sakalı tamamen sinek kaydı yapıp gitmek mi lazım illaki muaneye

 29. benim bacağım küçüken yanmsiti dizimin yanında yanık izi var var ama uzaktan belli değil yakina gelirsen belli sorun olur mu

 30. Merhaba ben 2 yaşındayken kalçamdan ameliyat oldum ve dikiş izlerim var.Ama yürümemde falan hiç bir sıkıntı yok ameliyat olmam polis olmama engel mi?

 31. Kolumda 10 santim dikiş izleri var kolum kırıldığı için ameliyat oldum fazla sorun teşkil eder mi

 32. mrb. jilet izi var kolumda ve o ıze 6 dikiş atıldı bu polıs olmama engel mi ?
  ve ben trafık kazası gecırdım kücük cizikler var kolumda sorun olur mu ? fazla cızıkler bellı olmuyor.

 33. merhaba benim sorum şöyle sağ el elimde işaret parmagımın gerisinde yani elimde 8 dikiş var
  elim kırıldı ameliyat oldum platin falan yok izde çok belli değil ama izden dolayı elenmekten korkuyorum
  5 metreden görceklerini sanmıyorum acaba detaylı bilgi verirseniz dua ederim sizin için kırık yüzünden veya
  ameliyat izi yüzünden elerlermi beni çok istiyorum polis olmayı 15 kilo verdim bunun için

  • Çehrede sabit eser değilse ameliyata bağlı elde kolda izden bırakılmazsınız ancak eşgal belirleyici zi kabule dilecek bir iziniz varsa bu sıkıntı olabilir fakat anlattığınız şekilde 5 metreden fark edilmeyen iz problem olmayacaktır.

   • Damk dudak yarığıı engwlmi polislie kasik bölgesinde 10 cm dikiş izi var yüzümdeki damk dudak yarığı izi engle olurmu belli olmuyor 5 metreden

    • Damak dudak yarığı tek başına değil belki yüz gelişim geriliği ve nazal konuşma gibi komplike durumlar ve eşgal verebilen yüzdeki izler nedeni ile sorun olabilir

   • Geri zekalıyım söylenen bir şeyi ancak on seferde anlıyorum polis olmama bu engel midir?

   • Çocukken çok huysuzdum sürekli ağaçtan düştüğüm için oram buram izlerle dolu sorun olur mu?

 34. Merhaba admin. Benim sol bileğimde küçükken düşmeye bağlı bir kesik izi var. Tam bileğimde olduğu için kendi isteğimle yapılmış bit iz gibi duruyor. Bazıları Faça mı Attın diyor. Bu engel oluşturur mu ? Bir de kıldı olan yanık izi de sorun oluşturur mu ?

  • Bilek seviyesinde olan izler intihar teşebbüsü ve faça izi olarak düşünülmesi nedeni ile sıklıkla sorun olabiliyor ancak sağlık komisyonu başka bir iz olmaması nedeni ile ikna olabilir.

 35. Merhaba benim yüzümde jilet izi var tras olduğum zaman 5 metreden belli olmuyor bu bana engel olur mu aceba ?

 36. Sırtımda ve bacaklarımda faça ve jilet izleri var müslüm baba dinlemekten bunlar hep başıma geldi şimdi polis olmayı çok istiyorum bu sorun olur mu?

 37. küçüklükten kalma gözümün yanında düştükten sonra kalan iz var sakıncası olur mu 1 cm falan

 38. İki kaşimin arasinda kucuklukten kalma bi cokta belli olmayan cizgi var polislikte sorun olur mu tesekur ederim simdiden

 39. dislerim baya ayrik bu asker veya polis olmama engel mi

 40. Karnımda 15 cm lik amaliyatı izi polisliğe engel midit

 41. Selamin Aleykum
  Benim sol kolumun omuz bölgesinde kısa kollu giydiğimde belli olmayacak kadar yukarda yaniktan dolayı oluşmuş keloid var boyu 11 cm herhangi bir polislik mulakatinda sıkıntı olur mu ? Yara izinin maximum büyüklüğü ne olmalıdır ? Olur da on saglıktan geçersem ana saglık muayenesinde sorun olur mu ? Yani oradan gecmis diyip tolerans yapabilirler mı şimdiden teşekkür ederim..

  • Keloid normal izden daha farklıdır bir çeşit iz tümörüdür haliyle tıbbi tedavi ve bazen keloid cerrahi tedavisi gerekir bu konuda daha detaylı yardımı Plastik Cerrahi uzmanlarından alabilirsiniz.

  • Keloid izleri normal izlere göre kabarık ve kendini çok belli eden bir izdir haliyle tedavi ile keloid baskılanması ve belirgin görünümünün en aza indirilmesi önerilir

 42. Merhaba
  Benim sağ ense bölgesinde gömlek giydiğimde belli olacak şekilde yanıktan mütevellit keloid izi var boyu 4 cm polis alımı için mülakatta sıkıntı olur mu ? Yara izinin büyüklüğü ne olmalıdır ? Olur da ön sağlıktan geçemezsem ne yapabilirim

 43. Hocam kpss puanlari genel olarak dusuk olursa eger barajin dusme ihtimali varmi

  • Eğer sınav genel olarak zor ve çan eğrisinde eski sınavlara göre daha düşük başarı yığılması olursa haliyle sınav için baraj puanda bir düzenleme gündeme gelebilir. Ancak bütün sınava girenler açısından genel bir başarı düşmesi burada önemlidir.

 44. Selamın aleyküm hocam sağ kolumun dirseğinde yaklaşık 5-6. Cm uzunluğunda bi dikiş izi var 1.5 yaşında bi kaza sonuncunda oluştu şu an herhangi bi Platin falan yok sadece iz var ve uzuvu kullanmamda da herhangi bi sıkıntı yok bu ön sağlıktan geçmeme engel olur mu?

  • Olmayacaktır izler konusunda tereddütlü konuşulmasının tek sebebi komisyonların sübjektif tutumları sağlık yönetmeliğine göre faça izi veya jilet izi olmadıkça bu tip izler konusunda eleme yapamaz

 45. Yelda Nur Künbül

  Alnımda 7 dikiş var pek belli değil ve kalçamda ameliyat izi var yaklaşık 1 karış engel olur mu ve düz tabanım düz taban olmanın bir etkisi olur mu ?

 46. Merhaba. Ben kücükken kasimin biraz üstünü mermere vurdum ve kaşimin orasında kaş yok yaklasik olarak 2 cm fin gelir ve anlımda da dikiş var oralar polisliğe engel midir?

 47. Sol elimin ustunde 2 tane yanik izi var birisi 2 cm uzunlugunda cok geniş değil. Digeri ise nohut büyüklüğünde cok belirgin de degiller sorun olur mu

 48. hocam boynumda et beni vardı onu aldırdım 2 cm lik keloid var yara izi şeklinde bir sıkıntı olur mu hafif çene altı olduğu için pek görünmüyor ama.

 49. Hocam merhabalar Sağ Dirseğimde Bezbolcu kırıgı denilen bi kırık oluştu platin takıldı cıkarıldı kolum dumduz acamıyorum 1 2 cm fark var yani güç kuvvet yerinde ağırlık sporu yapıyorum zaten bu bana engel olurmu Çok kafama takılıyor

 50. El bileğimin üstünde ganglion kisti (sıvı kesesi) var. 5 metreden belli olmuyor. Sadece elimi ellerseniz sertlik hissedilir. Sorun olur mu?

 51. Sağ bacağım sol bacagimdan genel olarak biraz daha kalın sağ dizimde ameliyat izi var inceltmek icin estetik ameliyatı olacağım engel olur mu hareket vs hiç bir problem yok

 52. merhaba bnm bileğimde dikiş izi var küçük kardeşimle kavga yapmıştık küçüken cama batı bileğime acaba plisliğe engelmi

 53. Hocam merhaba yorumlara baktım genel olarak yüz bölgesindeki eşgal belirleyici lekeler sıkıntı ama polis olan arkadaşlarım var yüzdeki leke sıkıntı olmaz diyorlar anlamıyorum siz ne dersiniz benim yüzümde Doğum lekesi var pembemsi sol gözümün altında avuç içi kadar bu durum engelmidir. Vatanını milletini seven devletime hizmet etmek isteyen biriyim ama Allah takdiri bi lekeden böyle sıkıntıya girmek üzücü.

  • Eşgal belirteci doğum lekeleri ve yara izleri ve yanık izleri için hüküm net ancak komisyon bu konuda inisiyatif kullanırsa durum değişir fakat standart bilgi elimizde ki yasal metin olduğu için üniforma altında kalmayan sabit eser ve eşgal veren izler, lekeler öğrenciliğe engel olarak tasnif edilmiştir. Bu durum yasa koyucunun hükmü olduğu için biz görüşümüzü dahil edemiyoruz ancak doğum lekeniz kan damarı genişlemesi vb durumlardan ise vasküler malformasyonlara etkili lazer tedavisi ile bir kaç seansla silinmesi mümkündür araştırmanızı öneririz.

 54. merhaba benim sol kolumda pazı bölgesinde kol kırılması sonuçunda platin takıldı ve 1yıl sonra cıkarıldı ameliyat izi kaldı yaklaşık 15cm gibi uzunlukta polis olmama engel mi acaba teşekkürler.

 55. Merhaba. Sağ kolumun omuz kısmında ( tişört vs giydiğimde asla gözükmüyor ) 4-5 tane jilet izleri var küçük küçük ve cok derin ve büyük değil. Estetik cerrahi ile görüştüğümde izlere zımparalayaçıp inçe deri yaması yaparak izlerin üzerini tamamen kapayarak düzeltebileceğini söyledi. Acaba jilet izleri tamamen kapandıktan sonra kalacak dikiş izleri polisliğe engel midir ? ( Not: İzler küçük ve kalın değil . Yazlık üniforma giydiğimde asla gözükmüyor çünkü omuzumun en baş kısmında )

  • Burada durum jilet izinin natürünü değiştirmek haliyle jilet izi ile polis alımı için muhakkak red edileceğiniz için bu izi yanık izi veya ameliyat izi gibi bir forma sokarak polis alımı şartını sağlamanız mümkündür denemekte fayda vardır.

 56. Merhaba, benim sol kol bileğimde ameliyattan kalma 2 dikiş izi var, sol kaşımın üstünde ise su çiçeği izi var ayrıca sağ kol baş parmağım ve bileğimde çok belirgin olmayacak şekilde çocukluktan kalma yanık izi var, bunlar sorun teşkil eder mi ?

  • Farklı bölgelerde küçük izler için hepsi birlikte değil tek tek eşgal özellikleri değerlendirilir fazla belirgin omayan izleirn sorun oluşturmayacağını düşünüyoruz

 57. Merhaba, benim sağ dizimde 4 dikişlik ameliyat izi, sol yanağımda 4 cm lik doğum izi ve sağ baş parmağım ve bileğimde küçük yanık izleri var ve kaşımın orta kısmında çocukluktan kalma ufak bir yara izi var bunlar polislik mülakatında sorun teşkil eder mi ?

 58. hocam ben geçen sene ön sağlıktan elendim sol kol dirseğimde 10-12 cm iz vardı 5 m den baktı olmaz dedi bu sene bu izlerin sorun olmayacaği yazıldı tekrar başvuru yapsam şansım var mı?

 59. Merhabalar hocam ben lisans mezunuyum öğrencilik dönemimde harçlığımı kazanmak amacıyla gittiğim bir fabrikada iş kazası geçirdim sağ el üstünde tendon yaralanması oldu elimde herhangi bir sorun yok fakat belirli bir iz mevcut iş kazası raporum mevcut bu iz polis olmama sorun oluştururmu?

 60. Meraba hocam benim sağ kolumun yani dirseğimin hemen yan tarafında krem renginde bir doğum lekem var boyu 9 cm genişligide 3 4 cm mülakatlarda elenirmiyim tenimle aynı renkte

  • Doğum lekeleri özellikle eşgal verecek şekilde büyük değilse sorun olmayacaktır ancak sizin bahsettiğiniz doğum lekeniz epey büyük renk farklılığı fazla belirgin ise sorun olabilir

 61. Halil ibrahim Dede

  Meraba hocam benim sağ bacağimda üst baldırda ameliyat izi var diz kapağıma kadar bişey giysem görünmüyor ama karşıdan bakınca belli oluyor bu sorun olurmu.

 62. Merhaba. Burnum kemerli ve burnumda 2 cm uzunluğunda da 1milim kalinliginda asagidan yukariya burnumun ortasında bir iz var yeni bi yara 4 5 aylik .Bir Bacağımda da biri 5 cm biri biri 10cm uzunluğunda 1cm kaliginda alkollu yaptığım motor kazasindan kalma izler kaval kemiğin de mevcut şortla belli oluyor.boyum 1.82 kilom da 70 cok merak ediyorum cabalasam bosami gider diye

 63. Iyi günler benim sol omzumda dal çiziği izi var 4 yıl önce oldu 10 cm civarında bu iz ön sağlıkta elenmeme engel midir.

 64. Iyi günler kıllarım çıkmıyor sakalım bıyığım yok yani halk dilinde köseyim köse olmak polis olmaya engel mi?

 65. Merhaba ben kazadan dolayı beyin kanaması geçirdin ve kafamda ameliyata bağlı iz kaldı ama saç kapatır diyorlar kontrollerde bi sıkıntı çıkar mı ?

 66. Kolay gelsin sırt ve karın bölgemde ufak ufak kahverengi lekeler mantar tarzında mevcut yakından bakınca belirgin ama uzaktan bakınca çok belli olmadığını düşünüyorum acaba sorun olur mu?

 67. Muayene sonucunda bir şey çıkmadı mantar tedavisi oldum krem ilaç kullandım mantar olabilir dendi yine bir faydası olmadı ama geçmişe gore silinme oldu ilaç kullanmadığım zamanlarda,bazı polis arkadaşlara gösterdim parkur hocalarına sordum uniforma altinda kalan lekelerde sıkıntı olmadığını söylediler bn yine de sormak istedim sıkıntı çıkarma ihtimalleri var mı acaba hayırlı geceler

 68. Hayırlı günler benim göz problemim var sağ göz
  0.50 sol göz 1.25 bu sıkıntı olur mu ?

 69. Benim ayaklarımı bir de kollarımı sinek ısırmıştı o da kaşıyınca iz olmuştu polis olabilir miyim?

  • İzlerden dolayı polis olmanıza bir engel yoktur ancak mülakat için çok iyi hazırlanın çünkü mülakatta pek çok aday gibi zorlanabilirsiniz.

 70. Merhaba benim sol kolumda dirsek bölümünde cam kesiği var yani dikiş izi var bu sorun olur mu acaba?

 71. Doğum lekesi şeklinde vücudumda bazı izler mevcut bu izler polis olmama engel olur mu?

 72. Merhaba küçükken yandım.18 yaşında estetik oldum.Boynumda biraz yanık izi kaldı.Rengi ten rengime göre biraz koyu.Saçlarımı açtığımda hiç belli olmuyor ama.Polisliğe girmeme engel olur mu?

  • Yanık izi fonksiyon ve hareket olarak kısıtlama yoksa eşgal açısından problem olabilir, başörtüsü ile çalışmayı düşünürseniz hiç sorun yaşamazsınız.

 73. Ellerde ve dudakda siğil var bu engel mi?

  • Elde ve dudakta siğil olması ciddi bir problem olarak komisyon tarafından kabul görmese bile Cildiye hekimine danışılarak kolayca çözülebilecek

 74. Hüseyin KARADAG

  Apandist ameliyati oldum ve karnimda belli olacak sekilde bir iz kaldi bu sorun olurmu

 75. Kaşımın ortasında dikiş izi var ve yüzümde koyu renk çiller var engelmidir polis olmama??

  • Bu tip kaş içi izler bazen kaş bütünlüğünü bozabileceği için eşgal veren bir iz olarak kabul edilebilir PLastik Cerrahi doktoruna danışmanız önerilir

 76. Merhabalar ben 6 yaşım da baş parmağımdan 6 parmak operasyonu geçirdim. 6.parmağı aldılar ve avuç içime yakın bölgeye atılmıştı dikişler hareket ettirmem de bir sorun yok sağa sola öne veya elleri kapamada bir sorun yok engel olur mu ?

  • Hayır polidaktili en hafif el anomalisidir ve basit bir girişim ile izsiz denecek kadar güzel iyileşir bu sizin için problem teşkil etmez

 77. Kolum ve omzum çeşitli zamanlardan kalma irili ufaklı izler mevcut bu izlerin varlığı polis alımı başvurusu için sıkıntı oluşturur mu?

 78. 10 yasindayken kolumda dirsekten ameliyat oldum plantinden dolayı dikiş izleri var hareket ettirme konusunda bir sikinti yaşamıyorum bir sıkıntı olur mu ?

  • Hayır problem olmaz fonksiyon kaybı oluşturmadığı için ancak eşgal veren bir iz olarak komisyon kabul edebilir mi? o konuda net bir şey söylemek mümkün dğeil

 79. 14 yaşımda köpek kolumu dişledi ve bu diş izleri sol kolumun dirseğine kadar duruyor bu durum polislik için sıkıntı olur mu?

 80. Elimde 4dikiş var engel olurmu

 81. Üst bileğimin biraz üstünde sürtünmeden dolayı yara var. Şuan tedavi uyguluyorum ama mülakat günüme 5 gün var. Açık yara elenme sebebi olur mu?

 82. Dudağımın üstünde bir oval iz mevcut ve mülakat günüme 10 gün var. İz biraz oval şekilde lazer vb bir şeyle düzeltmek mümkün mü? Sizce elenme sebebi olur mu?

 83. benim kolumda küçüklükten belli bir dikiş izi var şekli örümceğe benziyor. 3 parmak şekli genişliğinde büyüklüğü.polislik sağlık bakımında sorun olurmu bilmiyorum ???

 84. benim boyum 1.61 polislik boy alimi bayanlar 1.62 acaba kabul ederler mi bilmiyorum??

 85. küçükken bir yere çarpmıştım kaşımın altı gözümün yanında 2 cm lik dikiş izi var sorun teşkil eder mi ?

 86. Karaciğer kist ameliyati oldum doğal olarak iz oluştu bu sıkıntı yaratır mi hocam sağlık raporunda?

  • Sadece iz değil ancak kist ameliyatı ile karaciğer de oluşabilecek arazları dasağlık komisyonu göz önüne alır ve şifa bulan, ameliyat olmuş karaciğer kist ve apselerini Sağlık Yönetmeliği Gastroentereloji fıkrası B-C-D kısmında tanımlayarak öğrenciliğe engel olan hastalıklar arasında tanımlamaktadır. İlgili sağlık yönetmeliğinin ilgili fıkrasını Gastroentereloji Uzman hekimi ile değerlendirmeniz ve kendi durumunuza uyan hastalığı orada bulmanızı öneririz.

 87. Bİleğimde 2.5 cm ameliyat dikiş izi var ufak bir operasyondu ve bileklerimin altında yanık izleri var bunlar sorun yaratırmı?

  • Bilekte dikiş izi suisid yani intihar girişimi izi olarak kabul edilirse doğrudan red sebebidir faça veya psikopat izi ise doğrudan red sebebidir ne sebepten olduğunu sağlık komisyonuna detaylı anlatmanız veya ameliyat notu epikriz ile ispat etmeniz gerekir.

 88. Dirsek üst kısmında kırılmadan dolayı ameliyat olmuştum 10 yaşlarında falan ,dikiş izleri arka tarafta dirseğin üst kısmında sorun olur mu? acaba teşekkürler.

 89. Küçükken duvardan düşmüştum dudağım da dikiş izi var uzaktan görünmüyor sıkıntı olur mu

 90. Sol göğsümde dikiş izim var hastalıktan dolayı değil sadece kesik yarası olduğundan dolayı dikiş atıldı hiç bir fonksiyonumu etkilemiyor sıkıntı olur mu ?

  • Faça kendini jiletleme gibi bir durum değilse sorun olmaması gerekir ancak jilet izi, faça izi olduğu düşünülürse doğrudan red ve elenme sebebi kabul edilir

 91. Merhabalar benim sol kolumda bileğimde kesik var boylu boyunca ama 5 metreden bakınca görünmüyor ten rengine dönük dikkat çekmiyor cam kesti desem yada izi dönüştürsem genede elenir miyim. Hiç ihtimal yokmudur sizce

  • Bu tarz izlerin fark edilmesi veya edilmemesi değil nasıl ve ne sebeple oluştuğu önem kazanıyor eğer faça izi, intihar girişimine bağlı iz değilse sağlık komisyonu tarafından kabulü daha kolay oluyor

 92. Heterokrami yani tek gözümün üst kısımı farklı renkte 5metreden belli olmuyor paemde engel teşkil edermi.

 93. Bir kaza sonrası gözümün üstünde kaşımın altında bir iki cm lik çizik, izi oluştu normalde belli oluyor fakat uzaktan belli olmuyor bir sorun olur mu?

 94. Sağ elimin işaret parmağımın iç kısmında 2 cmlik kesik izi var baya derin bir iz sorun yaratır mı ?

 95. Hocam iyi günler ben burun ameliyatı oldum ve kaburgadan kıkırdak aldılar 3-4 cm bi iz var polislikte sorun oluşturur mu ? Teşekkürler

 96. 1.sınıfta iken kapıya dudağımı vurmuştumm ve üst dudagımda yara izi var ameliyat izi bu problem olur mu sağlık açısından

 97. Hocam kolay gelsin ben 7 sene önce sol kolum kırıldıı ve 2 ameliyat geçirmek zorunda kaldım fonksiyonel olarak tepki ve reflekslerim iyi ama 2 ameliyat izim var biri 17 cm yıl geçtiğ içii 5 metreden pek dikkat çekmiyo diğeri iç bölgede umut var mı teşekkürler

  • Konservatif yolla(alçı) veya operasyonla tedavi edilmiş ve tam şifa bulmuş patolojik olmayan (yani kemik hastalığına bağlı olmayan) sekelsiz (arazsız) iyileşmiş ve eklem içi olmayan kırıklar sağlam kabul edilir.

 98. Bacağımda platin takılmasına bağlı 20 cm boydan boya iz var problem olur mu?

  • Platin takılması sonrasında arıza kalmamış ve eklem içine uzanan bir kırık değilse bu durumda kırık problem oluşturmaz iz ise sağlık nedeni ile oluştuğu ve eşgal veren bir lokalizasyon olmadığı için sorun olmayacaktır

 99. Hocam merhaba lisans mezunuyum 3 sene önce çapraz bağ kopmasindan ameliyat oldum sağ diz kapağından fakat koşmam yürümem aynı polisliğe engelmidir bu platin

  • Eklem içi yerleştirilmiş platin vb malzemeler konusunda sağlık şartları yönetmeliği kesin hükümler veriyor lütfen doktorunuz ile gözden geçirin

 100. Hocam meraba ayagımda kesik var 6 tane dikis atildi iz var sikinti yasarmiyim yada nasil duzeltebilirim

  • Bu tip izleri ve faça dışı izlere toleransla yaklaşım mevcut özellikle dövme konusu yumuşadıktan sonra ameliyat veya yaralanmaya bağlı fonksiyon bozukluğu yapmayan, eşgal vermeyen izleri elenme konusu yapmamaları gerekir diye düşünüyoruz

 101. Kolumdan ameliyat oldum daha sonrasında dirsek tarafında20 cm uzunluğunda ameliyat izi oluştu bu yara izi polis olmama engel midir?

 102. 1.sinifta düştüm ve kolumdan ameliyat oldum daha sonrasinda ise dirsek kısmında 10-11 cm yakın dikiş izi kaldi. Polis olmama engel mi?

  • Eklem içi kırıkları tedavi edilmiş dahi olsalar polis alımı için red sebebidir dolayısıyla izden evvel dirsek kırığı eklem içi kırık ise başka sorunlar ile karşılaşabilirsiniz ayrıca ameliyata bağlı iz önemli bir eşgal belirteci değilse red için nadiren problem oluşturur

 103. Yüzümde 5 santimlik bi yara izi war bu yara izi ile ilgili bi sıkıntı yaşarmıyım

 104. Ayak kaval kemiği üzerinde motordan düşme sonucu 7 cm iz oluştu sorun olurmu

 105. Merhaba benim alnımda saçlarıma pek yakın olan bir iz var uzaktan pek belli olmuyor şuan 17 yaşındayım VE bu ize 15 yıl oldu Bi sorun olur mu acaba?

  • 5 metreden belli olmayan izleri eşgal vermiyor diyerek önemli bir sorun kabul etmiyorlar ancak iz denilince izin boyutu vb faktörler önem kazanıyor hepsi göz önüne alınmalıdır

 106. Merhaba, benim küçükken bacağım yanmıştı sıcak su yanığı derin ve çok belirgin olmayan izler var bacağımda beyaz leke tarzında. İkincisi yüzük parmağım içerisinde dikiş izi var fonksiyon kaybı yok. Son olarak yüzümde karşıdan bakıldıgında görülmeyen kulakla yanağın birleştiği yerde siyah bir ben var bunlar sorun oluşturur mu?

  • Bu saydıklarınız normal şartlarda büyük bir sorun teşkil etmeyecek durumlar ancak elbette gözle görülüp profesyonel değerlendirme sonucu komisyonun kararı doğrudan sizi bağlayacaktır

 107. gözlerimin etrafında tavuk karası lekesi var bu izler benim bakışımı karanlık yapıyor bu bakışım polis olmama engel olur mu?

 108. sol elimde serçe parmagimin tırnaktan yukarısı koptu geri dikilemedi polis yada subay olmama engelmidir acaba?

  • Elin kavrama ve silah kullanabilme yetisini bozmayan tek veya birden fazla kemik yokluğu ve travmatik amputasyonları öğrenciliğe engeldir şeklinde Sağlık Yönetmeliği Ek3-A Ortopedi D fıkrasında detaylı ifade edilmiştir ancak amputasyon tırnak kökü veya tırnak ucu gibi farklı seviyede olması komisyonca farklı değerlendirilir

 109. hocam merhaba elimi bi kaç yıl önce arkadaşla oynarken cama geçirdiğimde bileğim kesilmişti izler kaldı dikiş felan atıldı bu izler herhangi bi sorun çıkarırmı veya sadece polislikte değil savcılık tarzı mesleğin mülakatlarında?

  • İntihar izi gibi bileğin orta yerinde durup duran bir iz herkesin aklına ilk önce intihar girişimi gibi gelir sağlık komisyonunu bu konuda ikna etmelisiniz

 110. Merhaba,sezeryan doğum izi polislikte bir engel midir?

 111. Merhabalar,bir sorum daha olacaktı polislikte lisans için kpssp3 puan türünden en az 60 almamız gerekiyor peki 2019 yılında gk gy sınavı yani kpss B olmuyor diye biliyorum çiftli yıllarda yapılıyor bu yüzden 2019 alan sınavına girebilir miyiz 2019 sınav sonucuyla polislik başvurusunda bulunabilir miyiz?Tşkler.

 112. Merhabalar yüzümdeki benden elenebileceğimi söylediler bende gidip aldırdım doktor 1 cm iz kalabilir dedi ön sağlıkta bir sorun olurmu teşekkür ederim

 113. Kollarımda ve bacaklarimda sinek isiriklari sonucunda oluşan izler var PÖH olmamam engelmi ?

 114. Merhabalar benim omzumda faça izi var kısakolluda gözükmüo fakat baya derin genişliği 2 cm kesin red mi olur

 115. Omzumun sag tarafinda motor kazasindan kalan bir iz var suan kirmizilasmis bir sekilde ustunde bir yil gecti PMYOicin sorun olurmu?

 116. Bilek tarafimda yanık izi var 3 4 yaşimdan kalma boğazimda çene altımda 3. 4 cm kadar da dikiş izi var. Küçük yag bezesi vardı. Onu aldılar bunlar cok etki edermi.

 117. Küçükken suratıma çivili tahta geldi gözümün alt tarafında iz kaldı sıkıntı olur mu?

 118. Omzumda kaza gecirdigimden dolayi ameliyat gecirdim.Yaklasik olarak 7 cm lik bir ameliyat izi mevcut lakin görunmuyor engel olurmu hocam simdiden tesekkur ederik.

 119. Oğlumun kolunda çocukluktan kalma yaramazlık sonucu kapının camı kesmişti dikisleri hala belli oluyor bu kabul edilmesini engeller mi acaba

 120. Kaşıma yaptırdığım piercing vardı bir süre kullandıktan sonra çıkarttım kız olduğum ve saçım küt olduğu için saçtan dolayı gözükmüyor ama birisi gelip yakınıma dikkatlice bakınca gözüküyor sorun yaratır mı

 121. Hocam benim ellerim küçüken yandı 3. Derece izi belli oluyor bunda sıkıntı olurmu birde yüzde ben olduğu zaman sıkıntı yaparlarmı

 122. Benim kalbimde delik vardı amilyat oldum delik kapandı ama göğüsümde amilyat izi var polisliğe engelmi

 123. Hocam benim alnimda iz var küçüklükten kalma sandığa çarpmişım yarılmış 3 cm boyutunda tam iki kaşımın aradinda
  Ikinci ilarak kolum kirilmiştı dirsekten 9 dikiş izi var tişörtte belli oluyor polisliğe engel mi

  • Hareketli bir çocukluk geçirmişsiniz haliyle bu izlerde onun bakiyesi yüzdeki iz eşgal veren bir iz olduğu için sağlık yönetmeliğine göre red sebebi olabilir

 124. 2 yil once ki pöh alimlarinda koldaki faca izlerinden elendim. Dikkatli bakinca gorunuyor. Bu sene pomeme tekrar gidebilir miyim.

 125. Merhabalar ben 3 4 yaslarinda kapının eşiğine dusmusum sağ kasımın üzeri işaret parmağının tırnağı boyunda ince bir çizgi şekilde açılmış estetik dikiş atmışlar o kadar büyük değil dediğim gibi isaret parmağının tırnak uzunluğu kadar esmer tenli yım bu sayede de 3 metreden dahil fazla belli olmuyor kafa hizasına 1 2 ,metrede belli oluyor sizce bir sıkıntı çıkarır mı hocam ?

 126. yaklaşık 11 yıl önce trafik kazasında femur kemiğim kırıldı ve sağ bacağımda diz kapağından yukarı yaşlaşık 16cm ameliyat izi var engel olurmu ?

 127. Merhaba kafamın sol tarafında Taş izi bulunmakta ( 1 cm kadar ) olup saç cikmamaktadir . Bu pöh olmamda engel olurmu ? Teşekkürler

 128. Hocam kolumun alt tarafında 7 dikişlik yaklaşık 10cmlik bir yara izi var çocukken kolumu kırdığım için ameliyat olmuştum bu engel olur mu ?

 129. Hocam 2 ay önce odun tasırken kolumda yar olustu cildiyeye gittim krem verdı doktor cogu gecti ama 5 metreden bakıldığında ise görünüyor. Doktor duzenli kullanırsan gecer demişti yani 2 aya gecer sanırım bu hafta da yerler acıklanıypr elele mi sizce

 130. Merhaba bacagimda alt baldirda köpek diş izi var yara açık kaldığı için 50 krş büyüklüğünde açık bir iz oluştu orda ve geçmedi. Sağlıkta elenme sebebi mıdır?

 131. Merhaba sağ göz kapağımda eksiklik var ve bu Pomem için engel teşkil eder mi ?

 132. Merhabalar. Ben de küçükken bir kaza geçirip ayağımdan ameliyat oldum. Iki ayağımda ve bacağımda izler var. Diz kapağımın altindada dikiş var. Amaa hiçbir iz görünür değil. Yani eşgal olarak belirtecek yerde değil. Sizce sağlık raporunda engel oluşturur mu?

  • Kırıklar eklem içi değilse problem olmayacaktır ancak genede izlerin vasfını bilmek gerekir hipertrofik skar veya keloid gibi izler red sebebi olabilir

 133. Merhabalar küçüken yere çene üstü düştüm çenem dikiş atıldı polis olmama engelmidir fazla belli edilmiyo dikattli bakildiginda anlasilir

 134. Hakan Çatalbaş

  kolumda dikıs izi var 4 cm ancak cok yakindan baktığın zaman anlasılıyor cok derin değil yüzeysel

 135. 2 yaşındayken düştüm ve sağ kaşımın üstünde 1.5 (bir buçuk) cm boyunda iz kaldı. Bu iz engel olur mu acaba?

 136. Benim göğsüm, kundura göğsü dedikleri şekilde, yanı göğsümün ortasında biraz çukurluk var. Ama soluk alma ve verme konusunda ve başka bir şekilde zarar vermiyor. Bu pomem icin engel mi?

  • Pectus excavatum adı verilen kunduracı göğsü ciddi bir toraks göğüs duvarı problemidir ve soluk alıp vermeye engel olabildiği durumlar dışında da sağlık şartları açısından red sebebi olarak değerlendirilebilir burada sağlık şartları yönetmeliği emniyet sınıfı hizmetlerinde gece gündüz çalışabilecek iyilik haline ulaşabilmiş olmak olarak tarif edilen durum her hastanın hafif deformitesi dahi olsa sağlık muayene komisyonunun vereceği kararı esas almaktadır.İyilik hali tarifi burada sübjektif bir tariftir ve her aday için bireysel değerlendirme sonucu belli olur.

 137. Mustafa Durmuş

  Öncelikle s.a anlımda ufak izler var polis olamam için engelmi cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • Belli belirsiz izler eşgal belirten tarzda izler değilse problem yapmayacaktır ancak 5 metreden yüzdeki izler fark edilirse sorun yaşayabilirsiniz.

 138. Göğsümde ve sırtımda amelyat izleri var göğsümdeki kalp kapağında et vardı o temizlendi sırtımdaki ise aort damarıma stent takıldı oda kaybolan damarlaşan stent sorun olurmu bu çok kafama takıyom bi bilgi alsam

  • Saydığınız izler değil ancak kapak ameliyatı ve aort stenti ağır hastalık formları olup sağlık yönetmeliği açısından polis alımı için olumsuzluk yapan hastalıklardır konu ile ilgili Kardiyolog uzmanına danışın

 139. Merhaba sag elimde baş parmagımın üstünde bir dikiş izi var bu engel midir polislige ?

 140. Benim kalbimde delik vardı amilyat oldum delik kapandı ama göğüsümde amilyat izi var sıkıntı olurmu acaba

 141. İlkokulda aşı olurken sol kolumda kabarıklık oldu.Tam iğne vurulan yerde 3 4 cm uzunlugunda belirgin şekilde.Yaz kış kıyafetin altında kalıyor.Bu şekilde sağlık kontrolünü geçme şansım var mı?Ayrıca en arka 2 dişin çekilmesi sorun olur mu?

 142. Alnımda küçüklükten kalan 2 santimlik bir iz var bu sıkıntı olurmu

 143. Yanağımda 2cm lik küçüklükten kalma yara izi var. Bu pomem için engel mi?

 144. Bayan polis ve astsubay alımlarında göbek deliğinde piercing olması sorun teşkil eder mi?

 145. Vücudumun önünde ve arkasında atlet giysem dahi görünmeyen jilet izleri var askerde askeri sınıf jiletli tel yerleştirirken içine düştüm oda vücudumu bu hale getirdi bölüğün başına bir iş gelmesin diye kaza raporu tutturmadım yaralar çok ciddi olmadığı için bölük içinde kendim tedavi ettim bunlar benim için bir sorun teşkil eder mi?

 146. Burundaki hızma izi sorun olur mu?

 147. Merhaba iyi günler sağ kolumun arkasında üst kısımda vücuduma bakan kısımda yani koltuk altı denen yerin hemen altında dikiş izim var acaba engelmidir?

 148. Karnımda geçirdiğim trafik kazasından dolayı ameliyat izi var ve sonrasinda kullandigim ilaclar yüzünden bacağımda da izler oluştu ama yuzumde kollarımda birşey yok bu polislik icin engel mi?

  • Vücutta keloid ve hipertrofik skar benzeri lezyonlar yok ise vücut bölgelerinde ameliyat vb izler büyük bir sorun değildir ancak yanık ve kaza izleri vücut alanının %5 fazla bir genişlikte ve yaygın ise bu belirgin bir iz demektir komisyon bunu olumsuz değerlendirebilir.

 149. Sinir sıkışmasından dolayı bileğimden ameliyat oldum yaklaşık 2 cm kadar dikiş izi var bu sorun olur mu ?

 150. Parmakların hemen altındaki düz yüzeyde benim de 2 cm büyüklüğünde pembe renkli doğum lekem var bi sorun oluşturur mu ? Bir de çenem de siyah renkte 3 cm lik bir ben var bunlar sorun oluşturur mu

 151. Hocam ben besyo öğrencisiyim ve atanamadigim takdirde polisliğe geçmek istiyorum ama 2 sene önce motor kazası geçirdim ve kafamda dikiş izi var ama saçımı uzattigimda belli olmuyor bu sıkıntı yaratırmı ayrıca bu izi kapatmak için saç falan ektirsem sıkıntı olurmu dikiş izi küçük

 152. Hocam ben 17 yasimda bir cam kazasi yasadim bundan dolayi bilek ic kismi 5 cm gibi bi dikis izi var sorun olusturur mu ?

  • Cam kazası cama yumruk atarak el bileği kesisi ise bu izleri suisid izi gibi yani intihar teşebbüsü gibi değerlendirebilir sağlık komisyonu haliyle olumsuz etkileyebilir.

 153. Kolumun iç tarafında sol serçe parmagimda çene altında dikişlerim var eşgal izi olarak kabul edilirmi çok belli olmuyor

 154. Sağ dizimde ameliyat izi var ancak doktorum askerliğe POlisliğe engel olmadığını söyledi ve sol el üstünde 1 cmlik yanık izi var gözükmesi çok zor bunlar engel olurmu

 155. Sol kol dirseğimin üstünde ameliyat izi var 3 4 cm uzunluğunda ön sağlıkta elenirmiyim

 156. Hocam 19 ay önce 15 günluk bir antideprasan gecmisim gözüküyor elenme sebebi midir intibakta

  • Umarım o kadar geriye gitmezler anti depresan kullanımı sorulduğunda uykusuzluk için verilen bir ilaçtı denilebilir ancak depresyon tanısı ile yazılmışsa o sıkıntı

 157. Sag elimde bas parmagimda 6 dikis izi var ve sol kolumda cok belli olmayan jilet izleri var . Bunlar polis olmama engel olur mu ?

 158. Dizimde çocukluktan kalma sokaklarda oynarken düşüp kalkmaktan kalan büyük yara izleri mevcut Bunlar polis olmama engel olur mu?

 159. Hocam sol elim işaret parmağımın ilk boğumunu iş kazası nedeniyle kaybettim.Aktif olarak sağ elimi kullanıyorum.Elenme sebebi olur mu ?

  • üst ekstremite için silah kullanabilme, kavrayabilme, güç kullanabilme gibi temel fonksiyonları bozmayan eksiklik ve kayıplar öğrenciliğe engel değildir denilirken, aynı sağlık yönetmeliği farklı bir yerde başka bir ibare ile falanksların ve diğer kemiklerin anatomik ve fonksiyonel patolojileri ile doğuştan eksiklikleri ve sonradan ampütasyonları öğrenciliğe engeldir olarak ifade bulmuştur. Bu ifade tezatı aynı şekilde sağlık komisyonunun kararında hangi görüşü benimseyeceği konusunu çelişkide bırakıyor.

 160. Hocam boynumda yağ bezesinden 8 cm lik bir dikiş izi var ve kapalıyım. Yani görünür yer olmuyor. Sizce sıkıntı teşkil eder mi ?

 161. Elimin üst kısmında 2 cm lik bir yara var iş yerinde calisirken demir kaynaktan dolayi cizilmişti bu engel olurmu yani fotograf atabilsem daha iyi olurdu cevap verirseniz sevinirim.

 162. yara izlerine nasıl bakıyorlar onu merak ediyorum doktor tarafından bir temas oluyor mu ? yoksa uzaktan mı bakılıyor ?

 163. Hocam iyi akşamlar sağ koltuk altında 4 5 santimlik bir ameliyat izi var eşgal belirleyici bir durumu yok zaten kolumun altinda kalıyor bu sıkıntı yaratır mı?

 164. Benim sorum konu dışı olucak.

  Askerlik polisliğe engelmidir. Pomem e başvurmayı düşünüyorum askerliğim tecilli acaba engelmidir?

 165. Hocam benim sağ kolumun iç kısmında 8 cm lik estetik dikiş var cam düştü üzerine bundan dolayı sorun çıkar mı?

 166. Motor kazası yaptım 2 ay oldu sağ kol dirseğimde kazaya bağlı 4 cm yara izi var tabi gittikce belirginlik azalıyo ama illaki net bakıldığı zaman belli olur sizce harp okula veya polisliğe engel olur mu

 167. Merhaba. Bundan 3 yıl önce trafik kazası geçirdim. Sol kolumda kırık oluştu. Platin takıldı. Sonrasında platini aldırdım ve estetik yaptırdım. Bu polislik için problem olur mu?

 168. Konu disi ama benim amcamin 1oglu cinayetten muebbetli bi ogluda ogretmendi fetoden aciga alindi bana engel olurmu cevaplarsaniz cok mutlu olurum

 169. Benimde ayak bileğimin orasında bir iz var sorun olur mu?

 170. Hocam ayagımda çay dökülmesi sonucu yanık ve alnımın üstünde iz var düşme sonucu alnımın üstünde olduğü için boneyi taktığımda gözükmüyor polisliğe engel mi

 171. Merhabalar. Karaciğer sirozu olan bir hastaya donör oldum yani verici oldum. Bundan kaynaklanan ameliyat izi askerliğe veya polisliğe engel olur mu?

  • Ameliyat izi değil ancak karaciğer kısmi donörlüğü nedeni ile karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir bozukluk ve yetmezlik durumu olmaması ve emniyet hizmetleri sınıfı içinde gece ve gündüz çalışmaya engel bir durumu olmaması şartı aranır.

 172. Kolay gelsin bileğimde dövme var cerrahi işlemle kapatırsam estetik dikiş izi kalacak sorun olur mu o acaba?

 173. sağ elimde yaklaşık 1 santim ve parmağımda yarım santim yara izi var sorun olur mu?

 174. 15 yaşındayım 8 yıl önce sol koluma 11 dikiş atıldı.
  sadece dikiş izi var.
  sol kolum da hiçbir sorun yok polis olabilir miyim

 175. Merhabalar sağ kolumda bilegimle dirsegim arasinda yaklaşık 7 Cm lik bir düşmeye bağlı hafif bir şişlik ve kızarıklik var dikiş atamadıkları için böyle bir leke kaldı sağlık kontrolündene geçebiliyor muyum

 176. Merhaba parmağmda kucuklukten kalan yanık izi ve yüzümde kolumda ve bacagimda benler var küçük kahverengi renkte bunlar da engel olur mu polisliğe?

 177. Merhaba, 3 yıl önce bisikletten düştüm bıyık bölgesinde 1cm² lik bir iz var. O bölgede bıyık çıkmadığı için tıraş olunca belli oluyor. Mülakattan geçmeye engel midir?

 178. Mrb hocam düşme sonucu koluma cam batti bileğimle dirseğimin arasında 6-7 cm gibi bir iz kaldı. Örtülüyüm sorun olur mu

 179. 2014 de karaciğer donörü oldum safra kesesinide aldılar bu ameliyatta… şuan herhangi bi problemim yok… bütün değerlerim normal… karın bölgemde 35 cm kadar ameliyat izi var saglık kurulu raporuna kaldım bekçilikte kurulda geçermiyim

  • Karaciğer donör sonrası emniyet sınıfı gündüz ve gece çalışmaya engel bir durumu bulunmamak kaydı ile geçen maddeden ek sorununuz yoksa geçmeniz mümkün

 180. Merhaba Hocam şu anda özel güvenlik görevlisiyim ve önlisans bitirip polis olamk istiyorum.Sağ el orta parmağımda dövme var ve sol kolumda kazaya bağlı olarak 3 tane 3 er cmlik iz var kaza raporum vs var.Bu izler polis olmama engel olur mu ?

 181. Iyi günler sol dirsekte çekirdek büyüklüğünde bir yara izim var küçükken oldu ama hâlâ iz var sorun olur mu?? Bide sağ bileğin yan kısmında ufak baş parmak yuzeyi kadar bir yanık izi var sorun olur mu ??? TEŞEKKÜR EDERİM

 182. Sağ bileğimde 2-3 cm boyunda dikiş izi var polis veya subay olmamı engellermi?

 183. Sağ bileğimde 2 cm lik kartal dövmesi var bu dövme polis olmama engel midir?

 184. Sol üst kolumda 2 tane 2 cm lik derinden olmayan jilet izi var ama dikkatli bakıldığında farkediliyor sadece bi sorun oluşturur mu acaba?

 185. İYİ GÜNLER ÖNCELİKLE KOLUMDA MOTOR KAZASI SONUCU 5 cm bi skar var bende pigment tedavisi görüyorum yaranın iylrşmesi için polisliğe engel olurmu

  • Umarım olmaz ne vasıfta bir iz olduğunu bilmiyoruz haliyle eğer motor kazası sırasında yere sürtünme ile asfalt tatuaj olmuşsa oldukça kötü bir iz olabilir o tip izler sorun teşkil edecektir

 186. Merhaba camın üstüne düştüm kolumda dikiş izleri var ama kapalıyım görünmüyor acaba polis olmama engel olur mu

 187. Yara izleri benim en önemli sorunum sivilce izleri nedeni ile yüzüm coğrafya haritası gibi polis olmama engel midir?

 188. Merhaba 2 sene önce kardeşim odun keserken elektrikli testere ile elinin üstünü kesti parmaklarını hareket ettiremiyordu ama amiliyattan sonra o sıkıntı gitmiş oldu şuan bir sıkıntısı yok ama elinin üstünden hafif bilek üstüne kadar dikiş izi var. Polis olmayı çok istiyor kendisi bu dikiş izi ona engel olur mu …

 189. Merhaba hocam kafamda ve yuzümde izler var polis olmama engel mi

 190. Merhaba hocam trafik kazası geçirdiğim için çocukluğumda gözümün altında 4cm cam kesiği var ama yaygın değil tek çizgi sizce bi sorun teşkil edermi?

 191. Merhaba ufak yaşda bilek altını cam kesmesi sonucu dikiş izi mevcut herhangi bir engel teşkil eder mi?

 192. Hocam alın bolgemde 0.5cm lık belkı daha kucuk 2 tane cızık var sıkıntı olurmu ?
  Bide el serçe parmagımda var.

 193. Merhabalar çenemde 1.5 x 0.30 cm’lik bir skar izi var ön sağlıktan geçtim ilimizdeki hastane heyetinden de bu notu düşüpnsağlam diye yazdılar fakat dosyalar polis okulundan yine incelenecekmiş bu not sıkıntı oluşturur mu ?

  • Sizce iziniz eşgal belirten bir iz midir? gerek büyüklük gerekse lokalizasyon olarak bu en önemli kriterdir kanaatindeyiz.

   • Uzaktan bakınca çok belli belirsiz çok dikkatli bakmak lazım ,zaten biraz çenemin altında kalıyor hastane heyetinden geçtik sağlam yazdılar ama ankara sağlık kurulunda bu not problem oluşturur mu? , ön sağlık ta da özellikle gösterdim problem değil dediler ama bilemedim :s

 194. Sağ bacagımda 2-3cmlik dikiş izi var çivi battı sorun olurmu ve kolumda 1cmlik çizik izi var ama jilet izine benzetiyorum ama jilet atmadım kendime sorun olurmu

 195. dermatolog yüzde 12,5 engel yazdı komiser olmama sebep olurmu?

 196. Yüzümde tırnak izleri var ama cok belli değil

 197. Bugün doktor 12b-3verek beni bıraktı tanı olarak keloit skar yazmış bana beş metreden skara bakılmıyor dıye cevap verdi bana bende ititraz ettim yüzümde beş metreden bakıldığında belli olan bir iz olsa ön sağlık aşamasında gecirmıolar dedim orda doktor yok dedı bana sizce ben bu sureçte ne yapmalıyım…

  • Keloid skar kötü iz demektir nerede var ise eşgal vb neden dışında bizatihi red amaçlı kullanılır keloid skar ile sizi eleyen hastane raporuna itiraz ederek hakem hastanede muayene talep edebilirsiniz yada keloid skar tedavisi yoluna gidip başka bir seferde müracaat edebilirsiniz

 198. Sol yanagımda 5 mm capında vücuda yapisik kabartisiz ben var on saglikta gectim ,sözlü mulakat ve heyette cildiyede problem olur mu,ön saglikta aldirabilirsin dediler ama cerrah alirsak daha belirgin bir iz kalabilir dedi

 199. Sağ ayak bilegimin burkulmasindan dolayi ayagim kirildi ve ameliyat oldum. ayagimda dikis izleri var. Gorunmeyen de bir bolge. Ayagimdan ameliyat olmam polis olmaya engel mi sizce?

 200. 3 ay önce tüp mide ameliyatı oldum. karın bölgemde ufak ufak kesikler var. zayıfladım ve sağlık açısından hiçbir problemim yok. bu tarz ameliyatlar sorun çıkartır mı sağlık muayenesnde. teşekkürler..

  • Tüp mide ameliyatı öncesi kilonuz hali hazır kilonuz bariatrik cerrahi sonrası beslenme ve metabolizma değişiklikleri bütün hepsi göz önüne alınır bu tip ameliyatlar önemli metabolizma faydası da sağlar ancak ilk etapta görülmeyebilir.

 201. Kavanoz kırıldı ve eli bileğimi kesti tendonlarım kesildi ve dikildi şimdi ben artık polis olamayacak mıyım?

 202. Merhaba. 2019 Paem e başvurmayı düşünen lisans mezun adayıyım. Yüzümde sol yanağımda 5mm çapında ben var. Plastik cerrahi ile görüştüğümde benin alınması halinde ben yerinde aynı büyüklükte çizgi şeklinde iz kalacağını öğrendim. Sizce ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

  • 5 mm ben veya 1 cm yakın çizgi şeklinde iz arasında kalmış durumdasınız bu durumlarda benin yerleşimi önem kazanır bazen yüzün saklanabilir bir lokalizasyonunda ki et beni plastik cerrahi işlem ile daha az belirgin ve saklı kalabilir ancak terside olabilir benden daha dikkat çeken orta yerde bir iz kalabilir haliyle kararı ancak sağlık komisyonunun takdiri belirler aldırın muhakkak geçersiniz kimse diyemeyeceği gibi aldırmazsanız muhakkak kalırsın da denemez ancak her iki durumda da komisyon beni veya et beni alındıktan sonra kalacak olan izi eşgal veren belirti diyerek elenme sebebi olarak kullanabilir.

 203. Askeri kaza sonrası kaş’ımda küçük bi yara izi kaldı heyet raporu aldım cildiye bölümü 2 cm skar yazdı sorun olur mu?

 204. İyi günler dilerim. Benimde vitiligo hastalığım var tedavi ile kapana biliyor polislik için sknti olurmu
  Sonuçta bu hastalık doğuştan gelmiyor sonradan oluşan birşey yardimci olursanız sevinirim

  • Otoimmun zeminde oluşan bir deri hastalığı olan vitiligo polislik şartları açısından kronik ilerleyici veya tekrar edici özellikte olan deri hastalıkları olarak sınıflandırılmış ve sağlık yönetmeliği şartlarına göre öğrenciliğe uygun olarak kabul edilmemektedir.

 205. benim sıralı jilet izi vardı ama çok az izler kaldı geçer mi ve subay olmak istiyorum 7. sınıf ögrencisiyim lisede nasıl bir lise seçmem lazım biraz bilgi

  • Faça ve jilet izleri bulunan öğrencilerin durumu oldukça zor ancak iz belli değil ise TYT puanı en yüksek derece almaya ve başarılı bir spor ve mülakat sınavı vermeye yönelik çalışmanız gerekir

 206. Merhaba benimde bir sorum olacak ben motor kazası gecirdim giydigim uzun ceket motorsikletin tekerligine dolandı motorsikletten düşűp kolumun üzerinde sürüklendim kolumda iz kaldı sorun olur mu polis olmamda?

  • Asfalt üstünde sürtünerek veya zeminde taş toprak ile meydana gelen motorsiklet kazalarının izleri sorun yapabilir bu tip oldukça kötü olabilen izler için iyi bir plastik cerrahi uzmanına danışmanızı öneririm.

 207. benim yuzumde bir iki cizik var ama eşkal delirleyici deyil sorun olurmu

 208. Dizimin tam üstümde yag bezesi var polislige engelmi hocam

 209. Polis olmak isteyen bir genç

  Ben kapalıyım.Kapalı olduğum için kolumdaki tel kesiği izi sıkıntı olmaz diye düşündüm.Peki sıkıntı olur mu polislik alımında?

 210. Ben bi buçuk yıl önce ön çağraz bağ ameliyatı oldum. Sağ bacağımda bağlarım koptu. Ve sol bacağımdan da greft alındı. İki bacağımda da dikiş izi kaldı. Görünen yerde değil diye sorun olmaz diye düşünüyorum. Sağlık raporunda sıkıntı olur sizce?

 211. Hocam iyi gunler benim sol bilek i avucumun ustunde 2014 yilinda iş kazası sonucu z şeklinde bir ameliyat izi var ve sistemde is kazasi olarak gozukuyor bu elenme sebebimi

 212. Merhaba Benim kolumda bi kitle vardi ve aldirdim kolumda izi kaldi dikkat ceken bi yara engel olurmu polis olmam icin

 213. İyi günler efendim benim sag kolum sol koluma göre açılma problemi yaşıyor sizce soru olur mu birde dirsegimde ameliyat izi var görüşleriniz çok önemli şimdiden teşekkürler??.?

  • Dirsekte veya omuzda hareket kısıtlılığı varsa ve bu ameliyata bağlı ise sorun olabilir yada ortopedi doktoru gece ve gündüz bütün emniyet sınıfları için çalışmaya uygundur diye rapor tanzim etsin

 214. İyi günler benim sağ bacağımın arka kısmında 6~7 yaşlarımda ğeçirdigim kazadan dolayı demir kesti

 215. Çok iyi insanlardan oluşan bir ailem var ben aile puanı ile polis alımına girebilir miyim?

 216. meraba efendim 2011 yılında sol kolumdan dirseğin biraz altında kolum kırıldığı için iki kemiğime platin takılıp 2 3 yıl sonra çıkartmışlardı. Kolumda herhangi bir sıkıntı yok ama kolumda hem alta hem de üstte ameliyat izi var özelliklede üsteki çok belli oluyor iki defa ameliyat ettikleri için 2011 de platin takıp çıkarmışlardı sonra anlayacağınız bu amaliyat izleri sorun olurmu sizce bide kemiklerim çok ince sağlıkta kitle boy indeksini geçersem kemiklerimin zayıflığından beni eleyebirlermi, şimdidem teşşekkür ederm.

 217. Kolay gelsin Hocam benim bounymda kahverengi doğum lekesi var ön sağlıkta bir sıkıntı çıkmadı ama kazanıp gidersem işten ayrılacam birde orada elenmekten korkuyorum eğer genel sağlıktan elenirsem itiraz hakkım bulunuyormu yda geçermeyim ?

  • Doğum lekesi çok büyük ve çok belirgin ise eşgal veren bir iz olarak sorun yaşayabilirsiniz itiraz hakkı olsa dahi süreç uzun olduğu için pratik faydası azdır.

 218. Naim Erdem UYSAL

  İyi günler benim belimde 3-4cm uzunluğunda yanlamasına bir kesik var küçükken teneke kesmişti izi kaldı engelmidir

 219. Kaza sebebi göğüs bölgemde çok sayıda ameliyat izi var kalp ameliyatı da oldum ama sadece emin olmak için açtılar kalbimde sıkıntı yok. Şuna sağlığım eskisi gibi iyi . Kısa kol gömlek giydiğimde görünmüyor . polis veya bekçi olmama engel olurmu Cevaplarsanız sevinirim

  • Burada kritik soru genel sağlık kalp ve akciğerin durumu bir şeyim yok demeniz yeterli olmayacaktır sağlık komisyonu yapılan girişimleri göz önüne alır

 220. Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim hocam
  Yani anladığım yapılacak test sonuçları iyi gelirse izler sıkıntı olmaz

 221. Anladım sağolun hocam

 222. Hocam öncelikle teşekkür ederim benim hiçbir sorunum yok çok şükür ama 15 yaşındayken sol omzuma demir saplandı derin bir kesik oldu eni fazla yok 3 cm ama faça derler diye korkuyorum facaya hiç benzemiyor aslında sizce ben ne yapmalıyım ? Ya da olumsuz rapor verirler mi bana ?

 223. 2019 yılında sınava girecekler için ön başvuru yapma işlemleri geçtimi yoksa daha bu yıl yapılacakmı. ön başvuru yapamayanlar kayd olamıyacaklar mı ?

 224. Pomen olmak istiyor

  Değerli hocam benim iki yada üç sorum olacak birinci sorum kolumda küçük bir kaç iz var ama pek fazla görünmüyor sıkıntı olur mu? Yada kaç cm olupta problem yasayabilirim. İkinci sorrumda protez diş yaptırdım problem ölümü tşk ederim

 225. Merhaba, 2019 PMYO alımları ne zaman açıklanır tahminen? YKS sınavından sonra mı? Bir de egzama elenme sebebi mi acaba? Bende bazen çıkıyor. Mesela bu aralar boynumun iki yerinde mor renkte egzama var. Sanki biri boynumu iple sıkmış gibi. Cildiyenin yazdığı kremi düzenli kullandığımda geçiyor.

 226. Merhabalar benim sol elimin işaret parmağı camla kesilmişti 4 dikiş atıldı onun izi var da engel olur mu polis olmam için?

 227. Burnuma at kafa atmıştı burnumun üstünde 3 dikiş var bu dikişler bana sorun verir mi?

 228. mrb bn çatıdan düşüp avucumun içi kesildi 12 dikiş atılar acaba sıkıntı olurmu

 229. İyi günler hocam, benim sağ el orta parmağım küçükken kapıya sıkışmıştı ve dikiş atılmıştı, şuan o iz duruyo ve açıkcası bariz belli oluyor yani tırnak kısmı daha şişik ve yamuk duruyor ama herhangi bi hareket kaybı yok. Bu bana paem ya da pomem için sıkıntı yaratır mı?

 230. İyi günler hocam.Kalp ameliyatı astsubaylığa engel midir? 1 sene önce kalpten ameliyat oldum ve izleri var.
  Birde bi yerde bacak çarpıklığı engel diye bi yazı okudum ne kadar doğru acaba. Teşekkür ederim.

  • Bacak çarpıklığı yani genu varus veya valgus ağırlığına göre engel teşkil edebilir ortopedist doktorunuz ile görüşün kalp ameliyatı ağırlığına göre mesleki zorluklara mukavemetinizi kıracak bir durum ise red sebebidir.

 231. Hocam ıyı gunler sol bılegımde ıs kazasısonucu elimde olmayarak ister istemezız kaldı S seklinde ıs kazası raporum mevcut elenırmıyım

 232. Hocam alnımda 3 cm uzunluğunda dikey bir yara izi var bu elenmeme sebep olur mu?

 233. Hocam pmyo hazırlanıyorum da bılegımde elımın ustunde ıc kısımda S Seklınde AMELIYAT IZI VAR ID KAZASI SONUCU OÖDU RAPORUM VAR ISKAZASI OLDUGUNA DAIR ELENME SEBEBIMIDIR HOCAM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 234. Is kazası raporu olan kısılerdefonksyon kaybı yoksa iz kalmışsa raporuyla gecermı

 235. Hocam kalp ameliyatı ağırlığına göre red sebebidir yazmıştınız, ben (doğuştan kalp delikliği) açık ASD ameliyatı olmuştum ve göğsümde yaklaşık 6-7cm ameliyat izi mevcut, doktorlar ameliyat sonrası bundan snraki normal yaşamına devam edebilir herhangi bi sorun teşkil etmez demişti ancak bu ameliyat genel sağlık kurulunda red sebebi midir?

  • Emniyet hizmetleri sınıfı dahilinde gece ve gündüz çalışmaya engel oluşturmayan hastalıklar içinde tanımlanmaktadır yani ASD,VSD ve biküspit aort için objektif olmayan sübjektif bir değerlendirme metodu ile tanım yapılmıştır. Haliyle komisyonun vereceği karar esastır.

 236. iyi akşamlar kardrş.Benim sol dizimdre doktorun 3 skar yazdığı çivinin açtığı bi yara var. çok bellide olmuyor. dikiş yada herhangi bir operasyonda yok.yara açıldı bandajla sardık bu kadar. şimdi bunun için heyet beni ankaraya çağırıyor. kendi gözleriyle göreceklermiş. Bu bir problem oluştururmu?

  • Dizinizde sadece bir iz mevcut ancak fonksiyon kaybı yoksa izin vasfı keloid ve hipertrofik skar muhtevasında değilse problem olmayacaktır

   • Ankara sağlık daireye gittim ameliyat şüphesi ile çağırmışlar. gerekli muayeneyi yaptılar ve ameliyat izi olmadığı belli oldu. hiçbir etkisi zararı yok bana. hiçbirşeyide
    kısıtlamıyor. varlığını bile unuttum. sevk falan vermeden gidebilirsin emniyetten haber bekle dediler.cildiye olarak problerm çıkabilir mi?

 237. Alnımın sol tarafında 1 cm uzunluğında çizik bulunuyor hocam cama çarpma sonucunda çocukken oluşmuş. Bir problem yaratır mı?

 238. Hocam küçükken beni araba çarpmıştı 7 ila 8 yaşında arabanın yanında bulunan ayna başıma çarpıp kaşımın ikisinide yardı bu benim polis olmamı engeller + dikiş izleri var

  • Kaşlarda bulunan izler bazen kozmetik olarak çok sorunlu olabiliyor yani kaşların arası açık vb bu durum için iyi bir plastik cerrah ile görüşmeniz iyi olur

 239. Hocam ben iş kazasından dolayı ameliyatlar geçirdim yüzümde çene altinda iz var dişler implant ve pilatin var olumsuz gibi geliyor bana ama çok istiyorum nasıl yapabilirim

  • Bence çok da olumsuz değil dişleriniz implant ise tam sayılır çene altında ki ziiniz çok büyük bir iz değilse bütün bütün umutsuz olmamak gerek

 240. MErhaba. İş kazası yaşadım ve kalçamda kırık oldu suan herhangi sıkıntı çekmiyorum ama bu hastane krizlerinde çıkar sizce bişey olurmu

 241. Rasim can Şahin

  Sağ kolumda bilekten 2cm yukarı tarafından başlayarak üst kısma dopru uzanan 8 cm civarında amaliyet izi var top oynarken düşmüştüm ve amaliyet olmuştum polisliğe engelmi cevap verirseniz sevinirim

  • Ameliyat izleri hipetrofik skar olmamak veya keloid vasfı taşımamak kaydı ile ameliyata ait bir fonksiyon kaybı yoksa sorun teşkil etmeyecektir.

 242. Kolumun görünmeyen yerinde 4cm dikiş izi var sorun olurmu

 243. mhb admin bey benim iki omuz yazlık üniformanın altında kalan bölümünde 3 tane 2cm uzunluğunda biçak izi var bunlardan dolayı 2017 de PÖH sağlık mulakatında elendim bunları lazer veya ameliyatla düzeltsem olurmu bunu kasımiçin bilgi verseniz sıkıtı olurmu acaba hala

  • Açıkcası düzeltilmesi ne kadar mümkün önce iyi bir plastik cerrah ile görüşün mümkün değilse fazlaca uğraşmayın o izler ile sağlık muayenesini geçirmeyeceklerdir

 244. normal ameliyat izine dönüştürsek olurmu olurmu acaba

 245. selamün aleyküm abi benim şimdi kafamda 4 cm lik bi dikiş izi var zamanında doktor acele etmiş dikiş izi kaldı elenirim değil mi ?

 246. Selamun aleykum abi benim kolumda tahta girdi dikiş izi var boyu 7 cm felan 2 tarafli 1taraftaki 3cm ama koluma hiç bir engel olmuyor sorun olur mu ?

 247. Abi benim kaşlarımın arasında su çiçeği izi var küçükken su çiçeğini koparmışım ve 2 kaş arasında iz var bu benim polis olmama engel olurmu ?

 248. Hocam merhaba benim kolunda dikkat edilmeyecek kadar iki jilet izin var bu sorun olur mu ??

 249. Sa hocam yuzumun sol ust kisminda 2 cmlik yara izi var 5 metreden gozukmuyo ameliyat izi degil kucukken arkadasim yanlislikla yapti soeun olummu polislik aliminda

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Eşgal veren bir iz ise sorun olur.

 250. Benim boynumun sol tarafndan başlayıp sağ kulagimin altına kadar uzanan bir yara var bekçiliği engel olurmu

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz.Boyunda yerleşik izler eşgal veren iz olarak kabul edilir haliyle sorun yaşayabilirsiniz.

 251. Merhaba benim alnimda 2cm lik yatay bir dikis izi var polis olamam engel mi

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz.

 252. Merhaba benim alnimda 2cm yatay bir dikis izi var sikinti cikarirmi

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz.Alında yerleşik izlerden yatay olanlar nispeten kabul edilebilir izlerdir ancak eşgal veren bir yapısı varsa sorun çıkar.

 253. Ustad bende kasik fitigi var buda polislige engelmis açık ameliyat olsam 10 cm dikiş izi olur dedi doktor sorun olur mu?

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Fıtık konusuna gelince komplikasyonsuz ameliyat olup iyileşen karın duvarı ve kasık fıtıkları sağlam kabul edilir.

 254. Merhaba benim karnımda çizik var küçükken tele çizdirmişim ama polis olmama veya harp akademisine girmeme engel mi?

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Çok kötü bir iz değilse hipertrofik skar veya keloid özelliği yoksa sorun değildir.

 255. Merhabalar.
  Ben iki baş parmağımda ameliyat oldum.i Birisinin biraz şekli tuhaf ama göze çok çarpmıyor dikkatli bakılınca fark ediliyor.Ameliyat izi de az belli ona da dikkatli bakılınca belli.Bu durum bana sorun yaratır mı cevabınız için şimdiden tşk ederim

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Silah kullanmanıza ve günlük mesleki faaliyetlere engel bir durum yoksa sorun olmaz.

 256. Merhabalar bebekken yaklaşık 2 aylıkken kasık ameliyatı oldum 6 yaşım da spora başladım şu an 17 yaşındayım ve hiçbir sıkınyı çıkmadı sizce pöh olabilirmiyim

  • Reklam gelirlerimizde ki hızlı düşüş nedeniyle sitemizin bundan sonra ki süreçte devam edip etmemesi siz değerli takipçilerimizin sitemizden eğer faydalandıklarını düşünüyorsanız devamlı hizmet verebilmemiz için sitemizde yayımlanan ve ilgi alanlarına uyan reklamlara tıklamaları ile mümkün olacaktır bu konuda destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Elbette sorunsuz duruyorsunuz

 257. Merhabalar çotanak toplamaya gittiğimde kollarımda dikenli fındık dalları kesiyordu şimdi bu izler bana sorun verir mi?

 258. Merhabalar bacağımda 1.derece yanık izi var biraz belli oluyor
  Birde 10. Sınudta kınama cezası yedim pöh olabilirmiyim

 259. Merhaba kulağımın üç kısmında hafif bi egrilik var acaba mulakatlarda elerlermi bide sag dirseğimin 6 cm ustunde 4 cm yara izi var o sıkıntı çıkarır mı şimdiden teşekkürler

 260. Merhabalar pöh olmak için boyum en az kaç cm olmalıdır?

 261. Merhaba pöh olabilmem için sınavdan kaç puan almam gerek

 262. Peki doğrudan pöh alımı sıklıkla oluyor mu

 263. bilekte üç tane dikiş izi var 3 cm lik sorun olurmu

 264. SelamünAleyküm

  1.Küçüklükten kalma sağ işaret parmağımda kesildi ve dikiş atıldı. Herhangi bir fonksiyon veya duyu kaybı yok diğer parmaklarım gibi iş görüyor. ama dikiş izi duruyor. Bir sorun olur mu?
  2.Sol bileğimde kesik var ve 1-2 cm dikiş izi var fakat çok derin değil yüzeysel.Bir sorun olur mu?
  3.Yüzümde sivilcelenme var(patlamış olanlarda var). Bir sorun olur mu?
  4.Göz kusurum var. Diğer maddeler sorun teşkil etmezse. Polislik akademisini kazandıktan sonra mı çizdirmem gerekiyor?

  • İşlev gören her yaralanma problemsiz kabul edilir bilekte ki kesik intihar girişimi izi gibi değerlendirilebilir problem çıkarır sivilce izleri derin ise eşgal veren iz olarak kabul edilebilir göz kusuru derece ile ölçülür kaç derecelik kırma kusuru olduğu önemlidir

 265. benim sağ el bileğimde 6,7 cm lik ameliyat izi ve platin var yara ameliyata aşırı tepki vermiş diyor doktorlar sorun olur mu acaba ?

 266. sey benim alnımın ortasına 3 dikiş attılarda bu baya bi sorun olur mu polislik için

 267. sey yara yatay dikiş dikey bu arada eger yara yani şu anda yeni oldu bu yara 5 m uzaktan yani belli etmesse iz için bi şey derler mi

 268. Bileklerimde ve elimin üstünde beslediğim kediden dolayı tırnak izleri var
  Ve yüzde oluşan sivilce lekesi engel olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!