Cuma , Nisan 23 2021

Yazışmalar ortaya çıktı

İpek Er’e cinsel saldırıda bulunarak intihara sürükleyen ve ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan uzman çavuş Musa Orhan’ın arkadaşlarıyla yazışmaları ortaya çıktı. İpek Er’e tecavüz edip ölümüne yol açan uzman çavuş Musa Orhan’ın arkadaşlarıyla yaptığı mesajlaşmalar ortaya çıktı.

 

Olayın ilk ortaya çıktığı anda ifadesi alınarak serbest bırakılan daha sonra halktan gelen tepkiler üzerine ‘Nitelikli cinsel istismar’ suçundan tutuklanan Orhan, 1 hafta sonra ‘Kaçma şüphesi bulunmama’ gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. Orhan’ın tecavüze uğrayan Er’e,”Bana bir şey olmaz, daha önce de yaptım” dediği ortaya çıkmıştı. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, Musa Orhan’ın arkadaşlarıyla yazışmasını bugünkü köşesinde yayımladı.

 

Yazının ilgili bölümü şöyle:

 

Siirt’te görev yapan bir Uzman Çavuş Musa Orhan, Batmanlı İpek Er’i on beş gün bir evde tutup sürekli tecavüz etti. Bu arada arkadaşlarıyla yazıştı, yazışmalar şöyle, hiç değiştirmeden aldım: “Nebtın gardaş kıza”, “15 gündür …koydum gardaş usandım vallaha”, “Yuh gardaşım sakın başını yakma”, “Sıkıntı yok almazlar daha önce de deneyimim var gardaşım”, “Bir ara bana da getir”, “Bakarız”, “Hadi lan naz yapma”.

 

On beş gün sürekli tecavüze uğrayan İpek Er, daha sonra serbest bırakılmış, o da şöyle yazmış bir kâğıda: “Bana tecavüz etti, ağladım…” O, bana “Ağlama, diktirirsin” dedi.

 

Daha sonra İpek intihar ediyor, ölüyor, Batman’daki çok sayıdaki kadın intiharlarına bir sayı daha ekleniyor. Evet, Batman kadın intiharlarının en çok olduğu kenttir. O bölgeyi çok iyi bilen, bir öğretmen dostum şöyle anlatmıştı:

 

“Buralarda kız çocuklarına hiç değer verilmez, babalar kız çocuklarını çocuktan saymaz, onlar okutulmazlar, mal gibi satılırlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Bu durumdaki genç kızların iki seçeneği vardır: Ya dağa çıkmak ya da kentlerinde görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenerek kurtulmak. Bu nedenle pek çok genç kız umutsuzca kendini kandırır, evlilik hayalleri kurar ve ansızın bürokrat, asker bir başka bölgeye tayin olur gider. Çoğu bekâretini kaybetmiş genç kızlar için intihar, bir kurtuluş olur.”

 

DENIZ on Twitter: “18 yaşındaki İpek Er’e 20 gün boyunca tecavüz eden ve intihara sürükleyerek ölümüne sebep olan tecavüzcü katil Musa Orhan’ın arkadaşıyla iğrenç yazışmaları!.. #MusaOrhanTutuklansin… https://t.co/wJDNKKJYsd”

 

 

Hakkında Ömer Faruk Yılan

İlginizi Çekebilir!

Metroloji uyardi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son verilere göre hafta sonucunda çok sayıda ilde sağanak ve gök …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir