Perşembe , Ekim 22 2020
yunus-polisi

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus polisi nedir ilk olarak bu soruya cevap vererek yazımıza başlayalım arkadaşlar. Yunus polisleri 2 kişilik motosikletle görev yapan ve asayiş şube müdürlüğüne bağlı görev yapan polislere verilen isimdir. Yunus polisleri ilk olarak 1993 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğünde kurulda ve verim alınması üzerine diğer illerde de yaygınlaşmaya başladı.

Yunus Polisleri Çalışma Şartları Nasıldır?
Yunus polislerinin çalışma şartları illere göre değişmektedir. Yunus polisleri genel olarak 2 motor şeklinde görev ifa ederler ver her motosiklette 2 polis memuru görev yapar. bu motosikleti süren polis memuruna öncü arkada oturan polis memuruna ise artçı denilmektedir. Yunus polislerinin çalışma sistemine gelecek olursak genel olarak gündüzleri çalışırlar ve geceleri görev yapmazlar. Yağmur ve kar yağdığı zamanlarda da göreve çıkmamaktadırlar. Çalışma saatleri de genel olarak sabah 09 veya 10 gibi görev alarak gece 24.00 a kadar görev yapmaktadırlar. Bunun sonrasındaki gün ise izin yapmaktadırlar ve genel olarak bu sisteme 1+1 denilmektedir. Tabi bu çalışma sisteminin yanı sıra her ilde çeşitli çalışma sistemleri de bulunmaktadır. Örneğin 2+1, 5+2 ve 3+1 olarak çeşitli sistemler vardır. Buradaki durum çalışma saatleri duruma göre kısa veya uzun olmaktadır.

Yunus Polisi Nasıl Olabilirim?
Polis adaylarımız için şimdiden merak ettikleri en önemli sorunun cevabına gelecek olursak yunus polisi olmak için belli başlı kriterler yoktur aslında. Kısaca kriterlere değinecek olursak şu şekildedir.

– Yunus olmak isteyen polislerin 27 yaşını geçmemiş olması, (illere göre değişebilir)

– Adayların ortalama 1.75 cm den daha kısa olmaması, (illere göre değişebilir)

– Sağlık açısından motosikletle görev yapmaya engel durumunun olmaması,

Yukarıdaki şartlar illere göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki bu şartları taşıyorsanız yunus birimine başvurabilir ve değerlendirmeye göre yunus polisi olma şansınız olacaktır. Bunun yanı sıra asayiş şube müdürlükleri yunus polis alımı şeklinde duyuru yayınlayarak da mülakat ile seçme yapabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm her şey tamam ise arkadaşlar hemen yunus polisi olamıyorsunuz tabi ki bunların yanı sıra adayların yunus eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim süresince adaylara yunus polisliği hakkında bilgiler verilerek daha dikkatli görev yapmaları amaçlanmaktadır.

Yunus Polisleri Maaşları Ne Kadardır?
Yunus polislerinin maaşlarının dışarıdaki çalışan polislerden herhangi bir farkı yoktur arkadaşlar. Yeni polis memuru ne kadar maaş alıyorsa yunuslara geçerse orada da aynı maaşı alacaktır. Şuanda bir polis maaşı ortalama olarak 6000 tl civarındadır ve yunuslarda o kadar maaş alırlar.

İlginizi Çekebilir!

egm-brans-yonetmelik

EGM Branş Yönetmeliği

Polis memurlarının hangi şartlara hangi durumlara göre branş aldıklarını veya hangi durumlarda branştan çıkarma işlemlerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir