Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Yunus Polis Nedir ve Nasıl Yunus Polisi olunur

Yunus Polis Nedir ve Nasıl Yunus Polisi olunur

Yunus Polisi Nedir ?

Nasıl Yunus Polisi olunur?

Yunus polisleri Emniyet teşkilatının göz bebeği olan acil müdahale timleridir. Yunus polis adı verilen bu motorize acil müdahale birimine verilen ve halk tarafından kabul görmüş genel bir isim olarak yunus polis, yunus polisi ve yunuslar olarak günlük hayatta kullanılmaktadır. 1993 yılında ilk olarak kurulmalarından bu yana milyonlarca  acil müdahale görevini başarı ile yerine getiren ve yüz binlerce vatandaşın malını, canını, namusunu koruyan yunus polisi nasıl olunur acaba ? Yunus polisi olmak isteyen emniyet teşkilatında temel eğitimini tamamlamış polis memurları görev yerlerine atandıktan sonra öncelikle yunus polisi olmak için gerekli şartlara sahip ve bu konuda istekli, azimli iseler bu birim için yapılacak başvurular da sözlü ve yazılı beyanla başvuru yapabilirler. Erkek veya kadın polis memurları yunus polisi olmak için yeterli şarta sahip iseler bu haktan istifade edebilirler. Erkek adaylar en az 175 cm boyunda ve motorsiklet kullanımına uygun beden ve ruhi kabiliyete sahip olmaları beklenir.

                     Kadın Yunus polisi nasıl olunur ?

Kadın Yunus Polis nasıl olunur ?

Kadın polis memurları da erkek memurlar gibi yunus polisi olabilir kadın yunus polisi nasıl olunur derseniz başvuru ve istekli olmak dışında bayan polis memuru en az 170 cm boyunda ve motorsiklet kullanımı konusunda yeterli beden ve ruhi yeteneğe sahip olmalıdır. Beden özellikleri konusu açık olsa da ruhi yetkinlik konusu şöyle özetlenebilir. Ani karar verme becerisi olan ve fiziki şartları sağlayan polis memurları arasından isteğe bağlı olarak gönüllülük esası ile yunus polis alımı ve başvuru kabul edilir. Yunus polisi olacak polis memurları fiziki ve psikolojik baskı altında, kötü hava koşullarında, silah atışı baskısı altında hem kendi, hemde refakatçisi yunus polis memurunun emniyetini sağlayacak yetenek ve soğukkanlılıkta olması beklenir. Panik atak, yakın ve uzak görüş  bozukluğu, sağlıklı karar verme ve önderlik yapabilme yetenekleri olmalıdır. Ayrıca yunus polis olmak isteyen adaylarda psikolojik testlerde  anksiyete bozukluğu, uykusuzluk, öfke kontrol problemi, borderline kişilik bozukluğu, adrenalin tutkusu ve nöro melankoli gibi psiko-teknik bozukluklar olmamalıdır. Yunus polis olmak isteyen adayları alkol kullanım alışkanlığı, aşırı sigara kullanımı gibi dikkat eksikliğine yol açabilecek bağımlılıkları olmamalıdır. Bu tip psikolojik bozuklukları olan  veya bağımlılıkları olan kişiler bu vazifeye ilgili komisyonlar tarafından uygunluk alamazlar.

Yunus Polisleri nasıl olunur?

Toplu olarak alacakları stres altında üstün sürüş eğitimi ve hareket halinde atış ve korunma eğitimi sonrası aldıkları eğitim sonrası öncelikle temel deneme süreci sonrasında yunus polis eğitimi alan yunus polisleri sahada görev alabilirler.

Yunus Polisleri maaşları

Yunus polisleri maaşları güncel olarak 4000-4500 TL arasında hesaplanır bu miktara ek olarak terör bölgesinde görev yapanlar için terör tazminatı bu meblağdan ayrı olarak hesaplanır ve toplam maaşa eklenir. Bu kadar özveri ve ateş hattına en yakın mesafede görev yapan ve çoğu zaman çatışma ortasında kalan veya en hızlı olay yerine vardıkları için hadiselerin en dramatik anlarına müşahit olan yunus polis olmak zor ve azami gayret gerektiren bir emniyet sınıfı görev alanıdır ancak maaş hesaplanması diğer meslektaşlarına göre farklılık göstermemektedir ve aynı şekilde hesaplanmaktadır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!