Cumartesi , Şubat 23 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Yunus Polis Nedir ve Nasıl Yunus Polisi olunur

Yunus Polis Nedir ve Nasıl Yunus Polisi olunur

Yunus Polisi Nedir ?

Nasıl Yunus Polisi olunur?

Yunus polisleri Emniyet teşkilatının göz bebeği acil müdahale timlerine verilen genel bir isimdir. 1993 yılında ilk olarak kurulmalarından bu yana milyonlarca  acil müdahale görevini başarı ile yerine getiren ve yüz binlerce vatandaşın malını, canını, namusunu koruyan yunus polisi nasıl olunur acaba ? Yunus polisi olmak isteyen emniyet teşkilatında temel eğitimini tamamlamış polis memurları görev yerlerine atandıktan sonra öncelikle yunus polisi olmak için gerekli şartlara sahip ve bu konuda istekli, azimli iseler bu birim için yapılacak başvurular da sözlü ve yazılı beyanla başvuru yapabilirler. Erkek veya kadın polis memurları yunus polisi olmak için yeterli şarta sahip iseler bu haktan istifade edebilirler. Erkek adaylar en az 175 cm boyunda ve motorsiklet kullanımına uygun beden ve ruhi kabiliyete sahip olmaları beklenir.

                     Kadın Yunus polisi nasıl olunur ?

Kadın Yunus Polis nasıl olunur ?

Kadın polis memurları da erkek memurlar gibi yunus polisi olabilir kadın yunus polisi nasıl olunur derseniz başvuru ve istekli olmak dışında bayan polis memuru en az 170 cm boyunda ve motorsiklet kullanımı konusunda yeterli beden ve ruhi yeteneğe sahip olmalıdır. Beden özellikleri konusu açık olsa da ruhi yetkinlik konusu şöyle özetlenebilir.

Yunus Polisleri nasıl olunur?

Yunus polisi olacak polis memurları baskı altında, kötü hava koşullarında, silah atışı baskısı altında hem kendi, hemde refakatçisi yunus polis memurunun emniyetini sağlayacak yetenek ve soğukkanlılıkta olması beklenir. Panik atak veya anksiyete bozukluğu olan kişiler bu vazifeye uygunluk alamazlar.

Yunus Polisleri maaşları

Yunus polisleri maaşları güncel olarak 4000-4500 TL arasında hesaplanır bu miktara ek olarak terör bölgesinde görev yapanlar için terör tazminatı bu meblağdan ayrı olarak hesaplanır ve toplam maaşa eklenir. Bu kadar özveri ve ateş hattına en yakın mesafede görev yapan ve çoğu zaman çatışma ortasında kalan veya en hızlı olay yerine vardıkları için hadiselerin en dramatik anlarına müşahit olan yunus polisliği zor ve azami gayret gerektiren bir görev alanıdır ancak maaş hesaplanması diğer meslektaşlarına göre farklı hesaplanmamaktadır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!