Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Yunus Polisleri Nasıl Olunur

Yunus Polisleri Nasıl Olunur

Yunus Polisi nasıl olunur?

Yunus polisleri nedir ? derseniz 1993 yılı sonbaharında polis imajı için bir yenilenme ve rönesans olarak dönemin ANAP’lı İçişleri Bakanı tarafından gündeme getirilmiş ve ilk olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü içinde kurulan özel motorize birime verilen Yunuslar adı ile akıllarda yer etmiştir. Özellikle asayiş konusunda olay yerine hızla intikal becerisine sahip motorize yunuslar önde oturan öncü motor idaresinde olan yunus polisi ve arkada oturan silahlı ve müdahaleye hazır refakatçi iki yunus polisinden müteşekkildir.

Yunus Polisi nedir ?

Yunus Polisi kendilerine yakıştırılan yunuslar ismini armaları üzerinde yer alan şapkalı yunus flipper karakterinden  almaktadır. Yunus polisleri hızla olaylara müdahale imkanları nedeni ile özellikle kapkaç, hırsızlık ve darp durumlarında olay yerine oldukça ivedi ulaşırlar ve bugüne kadar metropoller için kanunsuzların korkulu rüyası olmaktadırlar.

Yunus Polisleri nasıl olunur ?

Yunus polisi olmak istiyorum diyenlere yunus polisi nasıl olunur ? konusunda detaylı bir inceleme yapmanız gerekir. Yunus polis olma şartları nelerdir ? ve Yunus Polis Nasıl Olunur ? sorularının en temel cevabı ilk evvel emniyet mensubu polis olmanız gerekliliğidir. Motosikletli polis timleri diğer isimleri ile Yunus polisi olarak görev yapacak personel Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek okulları temel eğitimi ile mezun olduktan sonra görev yerlerine atama yapılan  emniyet personeli arasından seçilmektedir. Yunus polisi olmak için  aranılan temel şartlar öncelikle bu  birimde çalışma isteği ve amirler hariç 28 yaşından gün almamış olmaktır. Yunus polisi olmanın temel şartları aşağıda detaylı incelenecektir.

Yunus Polis olmanın Şartları nelerdir ?

Yunus polisi olmak isteyen emniyet personeli için fiziki ve mesleki bazı özellikler aranmaktadır.

Erkek Yunus Polis nasıl olunur

Erkekler için yunus polis olma şartları

 • Erkekler 1.75 cm ve üstünde olmalıdır.
 • Sağlık açısından hiç bir özrü olmamalıdır.
 • Zor şartlar altında motorsiklet kullanımı  fiziksel yetkinlik ve beceri gerektirdiği için adaylar atletik ve sportif olmalıdır.
 • Bu özelliklere sahip personel Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulları mezuniyeti sonrası mülakat ile seçilirler.
 • Yunuslar 2 aylık temel ve pratik eğitim ile bu birime kabul edilirler.

Bayan Yunus Polis naıl olunur

Bayanlar için yunus polis olma şartları

 • Bayanlar 1.70 cm ve üstünde olmalıdır.
 • Sağlık açısından hiçbir özrü olmamalıdır.
 • Zor şartlar altında motorsiklet kullanımı  fiziksel yetkinlik ve beceri gerektirdiği için adaylar atletik ve sportif olmalıdır.
 • Bu özelliklere sahip personel Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulları mezuniyeti sonrası mülakat ile seçilirler.
 • Yunuslar 2 aylık temel ve pratik eğitim ile bu birime kabul edilirler

Yunuslar aldıkları temel eğitim ile sokaklarda aktif asayiş müdahale devriye görevlerine başlarlar.

Yunus Polisleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar ?

Yunus Polisleri Maaşları

Hızla ve motorize olarak asayiş hadiseleri ile etkin mücadele için kurulan Motosikletli Polis Timleri yani Yunus Polisi  örnek çalışma disiplinleri ile dünyada numune teşkil ederler. Bu kadar değerli, özverili  ve yetişmiş yunus polisleri ne kadar maaş alıyorlar? derseniz güncel olarak yunus polisi maaşı 4000- 4500 TL civarındadır. Ancak terör bölgesinde terör tazminatı ile bu miktar daha da yükselir.

Yunus Polisleri Motorları

Yunus polisleri günümüzde kullandıkları motorları üstün teknolojiye sahip, özel hareket kıvraklığı ve hız özelliğine olan BMW R 1200 GS motorlar olup bu donanım bu iş için olabilecek en ideal seçimdir.

Yunus Polis Kıyafetleri

Yunus polisleri kıyafetleri kırmızı siyah ve beyaz renklerden oluşan kombine modern bir dizayna sahip özel motorcu üniformaları vardır.

Yunus Polis Eğitimleri

Yunus polis eğitimi temel olarak ceza muhakemeleri usul kanunu, emniyet disiplin mevzuatı, üst ve ortam arama, el koyma, çevreyi güvenliğe alma, uyuşturucu maddeleri tanıma, silah ve patlayıcı etkisiz hale getirme ve bu maddelere ait temel derslerden eğitim alırlar. Bu eğitimler yanında motosiklet üzerinde denge sağlama, motor aksamı ve bazı basit teknik çözümleri, motosiklet üzerinde düz sürüş, sağ ve sola yatma, engel aşma, kontrollü fren, zorlu hava koşullarında sürüş teknikleri gibi teknik motosiklet eğitimi alırlar. Yetkin eğitmenler yunus adaylarını çeşitli sınav ve mülakatlara tabi tutarak sınavlarda başarılı olan emniyet mensuplarını yunus polisi olarak ilgili birimine kabulüne onay verirler.

Yunus Polisinin Yetkileri

Yunus polisleri sahada çalışan her polis memuru gibi olaylara kanunlar çerçevesinde müdahale ve önleme yetkisine sahip silahlı birimlerdir. Olay yerine ilk intikal ettikleri için sıklıkla olay yerinde en dramatik olaylara şahit olan, eli silahlı kanunsuzları karşılayan yunus polisleri kanuni uyarıları yaptıktan sonra genellikle silahlı çatışma, silahlı takip ve baskın gibi ani, doğru karar verme gerektiren ve çabuk hareket etme gibi özelliklere sahip birimler olarak öne çıkarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

16 Soru

 1. Yunus polisi olmak için her türlü sınava ve çalışmaya razıyım yeter ki imkan tanınsın

 2. abi ben açıktan okuyorum tyt sınavına gırmeme 1 senem kaldı eger tyt sınavına gırersem kaç puan almam gerekiyor bide boyum 1.70 kilom 50 ama tek eksıgım var hiç fitnıss çalışmadım baya bi kaslı değilim sağlık problemim yerınde cızık falan vb. sorunlar yok buna rağmen beni yunusluğa alır mı ? bide ehliyet almamız gerkiyorumu butun sorularımı tek tek cevaplarsanız sevırınırm zaten sıteyı yenı kesfettım abonede oldum ona gore cevap istiyorum şimdiden tşk 🙂

  • TYT sınavında yüksek puan almanız lazım çünkü sınav olup bittikten sonra alım esnasında taban puan açıklanır haliyle en yüksek puan en iyidir kilo boy oranın çok düşük ve bir miktar boy kilo oranını artıracak şekilde spor yapmanı öneririz marazi hastalıklı gibi zayıfları eliyorlar. Yunus alımı polis alımı sonrasında haliyle ilk etapta ehliyete gerek yok önce polis olmak gerekli.

 3. Selam aleykum merhaba abim ben lise öğrencisiyim yunus polisi olmak istiyorum çok hevesli ve en içten gönüllü olarak bunun için ne yapmam lazım sabıka vb. hiçbiseyim yok sicilim tertemiz belimde doğum lekesi var ve kafamda 3cm kadar kırık çiziği war bunlar engel olurmu diye düsündüm yardımcı olurmusunuz teşekküler

  • Lise talebesi kardeşim yunus polisi olmak için öncelikle normal polis olmak için TYT ile PMYO veya üniversite kazanıp önlisans veya lisans derecesi ile POMEM hak kazanarak polis memuru olup uygun şartlara sahip isen meslek içinde yunus polis birimine geçiş yapabilirsinz

 4. Merhaba 16 yaşındayım, 3 yaşımda ve 14 yaşımda boğazımdan kist ameliyatı geçirdim bide 10 yaşımda apandisit ameliyatı oldum yunus polisi olmama engel olur mu?

 5. Selamün aleyküm PMYO ya nasıl gidilir oraya gitmek için ne yapmalıyım

 6. 12.sınıfım üniversite sınavına gireceğim Yunus olmak istiyorum Şöyle bir sorum var, Pmyo bittikten sonra direkt yunus olma imkânım var mıdır? Ne kadar bir süreci kapsar oraya girebilmem?

 7. Yunuslar zor atanıyomuş doğru mu

 8. Mehmet sait duzgor

  Slm alykm abi ben yunus polis olamak istiyorum dualarımız sizinle birlikte sorum olacaktı. PMYO 2 yıl okuduktan sonra hemen mi yunus polis olunur yoksa onunda bir mülakati varmı ve kaç yıl daha okucayacan yunus polisligini sorularımı cevaplarsaniz mutlf olurum

  • Yunus polisliği mesleğe başladıktan sonra kurum içinde yapılan ilanlara göre belli mülakata ve motor yetenekleri göz önüne alınarak seçilen bir emniyet sınıfıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!